Bogusław Barnaś zaprojektował najlepszy dom na świecie

Małopolska Chata Podcieniowa projektu warszawsko-krakowskiej pracowni BXB studio to – według jury konkursu Architecture & Design Awards 2021 – najpiękniejsza prywatna rezydencja świata. Jak tłumaczy Bogusław Barnaś, twórca willi, jej formę zainspirowały historyczne projekty z Lanckorony.

Niegdyś domy podcieniowe tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic. Dzięki swojej specyfice ułatwiały komunikację w deszczowe dni, równocześnie zapewniając schronienie od upału w lecie. Dziś, po tego typu rozwiązanie sięgnął również Bogusław Barnaś, tworząc Małopolską Chatę Podcieniową.

–  To dom designerski, ale jednocześnie trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem – mówi Bogusław Barnaś, założyciel pracowni.
 
Inspirując się zabudową Lanckorony, a zarazem odpowiadając na wyzwania związane z górzystym uformowaniem terenu Dolinek Podkrakowskich, 362-metrowa rezydencja podzielona jest aż na pięć poziomów rozłożonych dwie kondygnacje. Trzy z nich stanowią parter, natomiast piętro uzupełnia dodatkowy poziom widokowej antresoli.

Modernistyczny, w całości przeszklony od południa parter wykończono drewnem na wzór historycznych domów podcieniowych. Rynny i piony spustowe dyskretnie ukryto w połaciach dachu oraz ścianach zewnętrznych, zaś bramę garażową wykończono materiałem elewacyjnym  idealnie zespojonym z fasadą domu. 

Bogusław Barnaś

Pochodzący z Mielca absolwent Politechniki Krakowskiej oraz FH Muenster w Niemczech, własną pracownię BXB studio założył w 2009 roku czerpiąc z doświadczeń zdobytych w m.in. pracowni SLLB Architects oraz u samego Normana Fostera. W latach 2012-2017 pracował również jako wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W ramach BXB studio zajmuje się tworzeniem niezwykle zróżnicowanych obiektów. Na koncie ma wiele nagród.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z Jabłonią

Dom z Jabłonią

Kraków | 11 września 2023

Dom projektu BXB Studio architekta Bogusława Barnasia wyrósł niemal w sadzie