Luksusowe schrony przyszłości

BXB studio, krakowska pracownia architektoniczna, wprowadza innowacyjny projekt – Scorpio House, luksusowe schrony atomowe. To nie tylko zabezpieczenie na wypadek katastrofy, ale również luksusowa przestrzeń do codziennego użytku.

Głównym założeniem Scorpio House jest zmiana postrzegania schronów jako mrocznych i klaustrofobicznych bunkrów. Zamiast tego BXB studio proponuje modułowy, łatwy w transporcie oraz szybki w realizacji system.

Dzięki konfiguratorowi, można dostosować metraż i funkcję schronu, tworząc m.in. kino domowe, salę muzyczną, winiarnię, a nawet prywatne spa, z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa przed atakami nuklearnymi, biologicznymi i chemicznymi.

– Poruszyliśmy problematykę niezwykle dziś aktualną, bo fakty są niestety takie, że dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć jedynie 3,8 % mieszkańców. Dla porównania w bezpiecznej Szwajcarii, miejsce w schronie znajdzie 100% obywateli. Te dane szokują i działają na wyobraźnie – podkreśla Bogusław Barnaś.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Prace nad Scorpio House rozpoczęły się w 2014 roku. Obecnie BXB studio oferuje kompleksowe usługi projektowania i budowy schronów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

– Scorpio House kompletnie odwraca wyobrażenie o schronach, a nawet buduje modę na ich posiadanie – zauważa Barnaś. – To z kolei przyczyni się do oddolnych działań w postaci prywatnych inwestycji w tego typu obiekty, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo tkanki społecznej w naszym kraju na wypadek sytuacji kryzysowych, nie tylko ataku zbrojnego, ale również ekstremalnych zjawisk pogodowych czy pandemii.

Trwają prace legislacyjne mające na celu poprawę tej sytuacji. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że budowa przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych będzie zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia formalnego. Nowe przepisy przygotowane przez MSWiA mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Bogusław Barnaś

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Münster w Niemczech. W latach 2012-2017 pracował naukowo na Wydziale Architektury Akademii Krakowskiej. Swoje idee prezentował na licznych wykładach i prezentacjach na całym świecie. W grudniu 2009 roku założył pracownię projektową BXB studio, opierając się na doświadczeniu zdobytym m.in. u Normana Fostera. Jego projekty, takie jak Dom Polski i Chata Podcieniowa, zdobyły wiele nagród, m.in. Iconic Award, Global Design Award i European Property Award. Barnaś jest także laureatem prestiżowej Nagrody Roku SARP 2023.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z Jabłonią

Dom z Jabłonią

Kraków | 11 września 2023

Dom projektu BXB Studio architekta Bogusława Barnasia wyrósł niemal w sadzie