Życie pomiędzy drzewami

Dzielnica mieszkaniowa Champion Road Estate Heritage Precinct w Melbourne to jeden z najlepiej zachowanych przykładów koncepcji miast-ogrodów (Garden City) z lat 40. XX wieku. Obejmujący cały stan Wiktoria program zakładał integrację architektury i przyrody tak, by tworzyły spójny i przemyślany krajobraz uliczny. W zamysł ten doskonale wpisuje się nowa odsłona jednego z domów w tej dzielnicy, znajdującego się w parku Crescent, za którą odpowiada australijska pracownia Architecture Architecture.

Klientom pracowni zależało na renowacji, ulokowanego w narożnej części parku domu z lat 40. oraz wygospodarowaniu dodatkowej przestrzeni na pracownię dla właściciela. Aby sprostać temu życzeniu, projektanci zajęli się zarówno wnętrzem, jak i ogrodem. 

Istniejącą bryłę uzupełniła nowa kuchnia, jadalnia i część wypoczynkowa oraz osobne studio; usunięto natomiast szopę stojącą w ogrodzie oraz liczne pergole. To, w połączeniu z drobnymi modyfikacjami wewnątrz domu pozwoliło wyznaczyć nowy podział poszczególnych stref. Kształt nerki, jaki nadano dobudowanej części oraz rozległe przeszklenie sprawiły, że projektanci łagodnie zatarli granicę pomiędzy domem a ogrodem; umiejscowienie pracowni pozwoliło natomiast nieco osłonić powstały dziedziniec od ulicy, zapewniając mieszkańcom upragnione poczucie prywatności. 

Aby zachować wizualną spójność z pozostałymi zabudowaniami w dzielnicy oraz pobliskim parkiem sięgnięto po cegły pomalowane na zielono, polerowany beton oraz drewno. Posiadłość uzupełniono także bujną roślinnością nasadzoną w ogrodzie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Apartament z duchami

Apartament z duchami

Melbourne | 3 marca 2023

Proj. Brahman Perera i wnętrze jego autorstwa pełne sztuki, designu i.. totemów

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni