Apartament z duchami

Projektant Brahman Perera odmienił wnętrze wiekowego domu – West Block w Melbourne, będącego połączeniem dwóch niewielkich rezydencji z 1865 roku. W realizacji uwzględnił zamiłowanie właścicieli do zbierania zabytkowych dzieł sztuki, dla których – zdaniem projektanta, właśnie nadszedł czas na zaistnienie i ukształtowanie codziennej przestrzeni ich posiadaczy, z naciskiem na wprowadzenie poczucia porządku i przejrzystości.

– Przeglądając wszystkie znaleziska aukcyjne właścicieli, magazynowane w szopie, odkryłem, jak wiele elementów czekało tylko na uratowanie i wykorzystanie w odpowiednim kontekście – mówi projektant.

Posiadłość pierwotnie miała służyć pracownikom Victoria Markets – rynku, będącego od 140 lat, sercem i duszą miasta, a także przemysłowego obszaru Docklands. Przez lata przechodziła mniejsze i większe przemiany. W latach 50. XX w. była pensjonatem, natomiast w 70. – sklepem. Do późnych lat 90. nieruchomość pozostawała właściwie nietknięta, aż w końcu przeprowadzono w niej remont, który obecni właściciele określili jako  „eksplozję brązowego laminatu”.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Projekt Perery, ze względu na pierwotny stan budynku, zaingerował w labiryntowy układ, usprawniając jednocześnie ergonomię przestrzeni i wprowadził dużo światła, zachowując jednocześnie intymny charakter.

Salon to wyjątkowa i ciepła przestrzeń, w której poza oryginalnymi antykami pojawia się też współczesny design, na przykład sofa Ploum (Ligne Roset) autorstwa braci Ronana i Erwana Bouroullec. Na stoliku z kamienia karraryjskiego z Smith St Bazaar, ustwawiono wazon autorstwa Marcela Wandersa, a nad nimi przypominającą spódnicę – wiszącą lampę, autorski projekt Brahmana. Wykonana z cienkich warstw gipsu, nawiązuje do fotografii Cecila Beatona, który jest dla artysty nieustannym źródłem inspiracji. Aranżacji towarzyszą drewniane totemy duchów Mimih.

– Wybór nowych mebli, które uzupełnią kolekcję klienta, został dokonany na podstawie ich piękna, faktury i rzeźby. Wiele elementów wygląda na przypadkowo zestawione, tworzą jednak bogaty, spójny krajobraz – wyjaśnia projektant.

Brahman Perera i projekt domu wypełnionego antykami

Kuchnia to czysta elegancja – prosta drewniana zabudowa połączona ze wzorzystym marmurowym blatem, uzupełniona czarnymi akcentami. Obok natomiast znajduje się spiżarnia, w której ustawiono z jasny francuski kredens od EJ Ainger – firmy specjalizującej się w wycenach i sprzedaży antyków oraz sztuki dekoracyjnej.

W wypoczynkowej części dziennej znajduje się  okrągły marmurowy stół. Do tego drewniane krzesła i kontrastowy akcent – abstrakcyjny obraz autorstwa Kathleen Padoon Napanangka. W jadalni projektant wybrał z kolei stół z marmurowym blatem i drewniane krzesła z plecionym oparciem. W tle kominek, grafika Matissa oraz rzeźby. Nad całością „czuwa” kolejna autorska lampa Perery.

Sypialnia jest dla odmiany dość minimalistyczna i spokojna, ściany w kolorze ciemnej zieleni zdobią czarno-białe grafiki, a meble są proste w formie.

Elegancka łazienka stawia na biel, czerń oraz drewno. Drewniane meble pięknie zgrywają się z szachownicą na podłodze, do tego wanna na nóżkach i proste białe płytki na ścianach. Nic więcej nie trzeba!

– Właściciele będą nadal ubierać i rozbierać te wnętrza z pomocą nowych dzieł sztuki, mebli i stylizacji, w miarę jak będą oswajać przestrzeń i coraz bardziej cieszyć się swoim domem. Myślę, że tak powinno być z każdą przestrzenią – nigdy nie jest skończona, tak jak my wciąż się rozwijamy – dodaje Perera.
 
Brahman Perera

Brahman Perera

Studio projektowe w Melbourne prowadzi od 2020 roku. Projektowanie jest dla niego jak relacja, intuicyjne rozumienie potrzeb i pragnień. Praca z australijskimi projektantami, takimi jak Fiona Lynch i Hecker Guthrie, pozwoliła mu rozwinąć oryginalną estetykę projektowania mieszkań, hoteli i przestrzeni biurowych. Projektant jest otwarty na potrzeby klienta, a na swojej stronie internetowej po prostu zachęca do rozmowy telefonicznej czy też wyjścia z nim na kawę i omówienia konkretnych oczekiwań co do wymarzonej przestrzeni.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Życie pomiędzy drzewami

Życie pomiędzy drzewami

Melbourne | 5 kwietnia 2022

Australijska pracownia podjęła się renowacji domu z lat 40. na obrzeżach parku

Długowieczność na pokaz

Długowieczność na pokaz

Melbourne | 20 grudnia 2021

Koncept deweloperski, który łączy najwyższą dbałość o komfort, design i sztukę