Apartament z duchami

Projektant Brahman Perera odmienił wnętrze wiekowego domu – West Block w Melbourne, będącego połączeniem dwóch niewielkich rezydencji z 1865 roku. W realizacji uwzględnił zamiłowanie właścicieli do zbierania zabytkowych dzieł sztuki, dla których – zdaniem projektanta, właśnie nadszedł czas na zaistnienie i ukształtowanie codziennej przestrzeni ich posiadaczy, z naciskiem na wprowadzenie poczucia porządku i przejrzystości.

– Przeglądając wszystkie znaleziska aukcyjne właścicieli, magazynowane w szopie, odkryłem, jak wiele elementów czekało tylko na uratowanie i wykorzystanie w odpowiednim kontekście – mówi projektant.

Posiadłość pierwotnie miała służyć pracownikom Victoria Markets – rynku, będącego od 140 lat, sercem i duszą miasta, a także przemysłowego obszaru Docklands. Przez lata przechodziła mniejsze i większe przemiany. W latach 50. XX w. była pensjonatem, natomiast w 70. – sklepem. Do późnych lat 90. nieruchomość pozostawała właściwie nietknięta, aż w końcu przeprowadzono w niej remont, który obecni właściciele określili jako  „eksplozję brązowego laminatu”.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Projekt Perery, ze względu na pierwotny stan budynku, zaingerował w labiryntowy układ, usprawniając jednocześnie ergonomię przestrzeni i wprowadził dużo światła, zachowując jednocześnie intymny charakter.

Salon to wyjątkowa i ciepła przestrzeń, w której poza oryginalnymi antykami pojawia się też współczesny design, na przykład sofa Ploum (Ligne Roset) autorstwa braci Ronana i Erwana Bouroullec. Na stoliku z kamienia karraryjskiego z Smith St Bazaar, ustwawiono wazon autorstwa Marcela Wandersa, a nad nimi przypominającą spódnicę – wiszącą lampę, autorski projekt Brahmana. Wykonana z cienkich warstw gipsu, nawiązuje do fotografii Cecila Beatona, który jest dla artysty nieustannym źródłem inspiracji. Aranżacji towarzyszą drewniane totemy duchów Mimih.

– Wybór nowych mebli, które uzupełnią kolekcję klienta, został dokonany na podstawie ich piękna, faktury i rzeźby. Wiele elementów wygląda na przypadkowo zestawione, tworzą jednak bogaty, spójny krajobraz – wyjaśnia projektant.

Brahman Perera i projekt domu wypełnionego antykami

Kuchnia to czysta elegancja – prosta drewniana zabudowa połączona ze wzorzystym marmurowym blatem, uzupełniona czarnymi akcentami. Obok natomiast znajduje się spiżarnia, w której ustawiono z jasny francuski kredens od EJ Ainger – firmy specjalizującej się w wycenach i sprzedaży antyków oraz sztuki dekoracyjnej.

W wypoczynkowej części dziennej znajduje się  okrągły marmurowy stół. Do tego drewniane krzesła i kontrastowy akcent – abstrakcyjny obraz autorstwa Kathleen Padoon Napanangka. W jadalni projektant wybrał z kolei stół z marmurowym blatem i drewniane krzesła z plecionym oparciem. W tle kominek, grafika Matissa oraz rzeźby. Nad całością „czuwa” kolejna autorska lampa Perery.

Sypialnia jest dla odmiany dość minimalistyczna i spokojna, ściany w kolorze ciemnej zieleni zdobią czarno-białe grafiki, a meble są proste w formie.

Elegancka łazienka stawia na biel, czerń oraz drewno. Drewniane meble pięknie zgrywają się z szachownicą na podłodze, do tego wanna na nóżkach i proste białe płytki na ścianach. Nic więcej nie trzeba!

– Właściciele będą nadal ubierać i rozbierać te wnętrza z pomocą nowych dzieł sztuki, mebli i stylizacji, w miarę jak będą oswajać przestrzeń i coraz bardziej cieszyć się swoim domem. Myślę, że tak powinno być z każdą przestrzenią – nigdy nie jest skończona, tak jak my wciąż się rozwijamy – dodaje Perera.
 
Brahman Perera

Brahman Perera

Studio projektowe w Melbourne prowadzi od 2020 roku. Projektowanie jest dla niego jak relacja, intuicyjne rozumienie potrzeb i pragnień. Praca z australijskimi projektantami, takimi jak Fiona Lynch i Hecker Guthrie, pozwoliła mu rozwinąć oryginalną estetykę projektowania mieszkań, hoteli i przestrzeni biurowych. Projektant jest otwarty na potrzeby klienta, a na swojej stronie internetowej po prostu zachęca do rozmowy telefonicznej czy też wyjścia z nim na kawę i omówienia konkretnych oczekiwań co do wymarzonej przestrzeni.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Życie pomiędzy drzewami

Życie pomiędzy drzewami

Melbourne | 5 kwietnia 2022

Australijska pracownia podjęła się renowacji domu z lat 40. na obrzeżach parku

Długowieczność na pokaz

Długowieczność na pokaz

Melbourne | 20 grudnia 2021

Koncept deweloperski, który łączy najwyższą dbałość o komfort, design i sztukę