Wiszący dom w Algarve

Portugalskie Algarve to nie tylko plaże i ocean. Dowodem na to jest miasteczko São Bartolomeu de Messines. Położone z dala od masowej turystyki, w pobliżu gór otaczających cały region. To właśnie tutaj, Vítor Vilhena zrealizował swój ostatni, niezwykły projekt domu.

House of Messines otaczają malownicze doliny, góry i dwa zbiorniki – tama Funcho i tama Arade. Projekt powstał na bazie istniejącego już tutaj wcześniej budynku. Stary dom, choć był bardzo zniszczony, to jednak stał się ważnym punktem wyjścia w procesie projektowym – wskazał usytuowanie nowego obiektu względem stron świata. Również ze względu na lokalną biurokrację, architekt zmuszony był „nałożyć” nowy dom na istniejącą nieruchomość – tylko w ten sposób inwestorzy mogli zrealizować swoje marzenie o tej lokalizacji.

House of Messines rozciąga się w kierunku południowym, korzystając tym samym z pięknych widoków i naturalnego światła. Okna umieszczono w elewacji wschodniej – równy rząd ciągnie się aż do północnej części budynku zakończonego ciekawą, wiszącą formą. Wnętrze domu to duża przestrzeń, w której priorytetem jest komunikacja w salonie, kuchni i jadalni. Sypialnie znajdują się w części zamkniętej, oddzielonej wyraźnie od codziennego rytmu dnia. Ciekawym zabiegiem w projekcie było przeniesienie basenu na dach, co pozwala właścicielom zarówno cieszyć się wspaniałymi widokami na okolicę, jak i w pełni wykorzystać piękną bryłę budynku.

Architekt Vítor Vilhena jest absolwentem Wydziału Architektury i Sztuki Uniwersytetu Lusíada w Lizbonie. Współpracował z takimi architektami jak: Jorge Gonçalves i Paulo Simões (Aupera), Henrique Albino, Margarida Simões Gomes i Vitor Lourenço. Swoje studio otworzył w 2005 roku i od tamtej pory zrealizował szereg uznanych projektów skupiając swoją pracę w regionie Algarve.

Architekci: Vítor Vilhena, Fábio Plácido Guimarães, Nuno Gonçalves, João Simões
Lokalizacja: São Bartolomeu de Messines, Algarve, Portugalia

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z widokiem na niebo

Z widokiem na niebo

Lizbona | 28 lutego 2023

Odwiedzamy poddasze zaprojektowane przez polskie studio KEMA w Portugalii

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni