Dom idei w kolorach ziemi

Precyzja, która zmienia się w poezję kompozycji. Każda decyzja podjęta przez IFA Group podczas projektowania tego domu rodzinnego, ma swoje uzasadnienie. Proporcje bryły zostały czerpnięte z otoczenia – nieco chaotycznej rzeczywistości gdańskiego osiedla. Kolor elewacji jest z kolei inspirowany odcieniem ziemi, na której stoi budynek.

Dom znajduje się w centralnej części działki, tuż za drzewami owocowymi, tak aby wykorzystać jej południową część do codziennego użytku. Każdy dizajnerski ruch IFA Group był konsultowany z bardzo wymagającą, ale jednocześnie otwartą na sugestie właścicielką. 

– To wzajemny sukces, satysfakcja dla obu stron. Inspirowanie się pomysłami, ale też wspieranie w tworzeniu logiki i szukaniu argumentów do podjęcia najlepszych decyzji było przyjemnością – wspomina architekt Kamil Domachowski.

Czy to dlatego projekt zyskał pieszczotliwe imię Domu Zosi? Architekci IFA Group nie zdradzają źródeł tej nazwy, a my możemy się ich jedynie domyślać. 

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Zgodnie z preferencjami rodziny, kuchnia, jadalnia i salon stały się centrum domu, jednak równie ważnym wnętrzem jest tu pokój do zabaw, będący jednocześnie czytelnią. To pomieszczenie ma aż 4 metry wysokości.
 
Kolejnym bohaterem realizacji są okna, które nie tylko „kontrolują” ilość światła, ale służą do kadrowania widoków. Skierowane ku górze, aby widzieć niebo, lub przy gruncie, aby cieszyć się widokiem zieleni i ziemi, pełnią funkcję żywych obrazów. 
 
– Jeżeli chodzi o ekspozycję okien względem kierunku światła, nie zawsze duże otwory zlokalizowane na południe są korzystne funkcjonalnie. Budynek łatwiej nagrzać, ale dużo trudniej schłodzić. Taki proces wymaga o wiele więcej energii – mówi Kamil Domachowski, architekt z pracowni IFA Group.
 
Rozwinięciem pomysłu zapraszania krajobrazu do wnętrza jest wybór naturalnych barw i materiałów. Wykorzystano tu m.in. tynki piaskowo-cementowe zaimpregnowane bezbarwnie. Strop parteru został wykonany z pustaków ceramicznych, które pozostały surowe. Z kolei góra stropu nad parterem została wykończona ceramicznym kolorem żywicy, jako przekładka wydzielająca kondygnację. Rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe tego domu przenikają się zarówno między sobą, jak i między samymi kondygnacjami. 

Dom idei wg. projektu IFA Group

Pokój kawowy, jako zawsze uporządkowane, czyste wnętrze do przyjmowania gości, posiada siedzisko z przedłużenia schodów prowadzących na piętro. Nawiązują one do wspomnień właścicielki, która w dzieciństwie często bawiła się na schodach i zapamiętała to jako miłe doświadczenie.

Dom ma dwa tarasy – zachodni skierowany na ogród, wschodni przeznaczony do spędzania czasu przy porannej kawie. Ta część domu jest przedłużeniem ogrodu. Dwie ściany pomalowano na błękitny kolor, który nawiązuje do nieba widocznego z okna nad samym sufitem.

W kuchni z prostą zabudową, jasne drewno połączono z surowym, chłodnym wykończeniem. Z okien roztacza się widok na kojącą zieleń.

Ściany spiżarni na parterze oraz ściany w holu na piętrze wykonane zostały częściowo z akustycznych płyt perforowanych, by wytłumić surowość pomieszczeń. Na piętrze, od południowej strony bryły, celowo zlokalizowane są łazienki oraz pralnia, tak aby nie przegrzewać wnętrza pokoi.

Nadciąg na piętrze stał się wykończeniem i pomysłem na sypialnię właścicieli, stanowiąc linię bezgłowia łóżka. W tej części dla rodziców znajdują się też garderoba oraz wewnętrzny pokoik kąpielowy.

Zmysłowa kompleksowość tej realizacji została nagrodzona w tegorocznej edycji konkursu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. 

Najlepsi, najzdolniejsi! Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW

IFA, czyli Innowacyjna Firma Architektoniczna została założona w 2014 przez architekta Kamila Domachowskiego, jednak korzenie grupy sięgają 2007 roku. Obecnie zespół stanowi 10 osób. IFA kreuje formy poprzez syntezę, okrajanie z nadmiaru niepotrzebnych wartości oraz poszukiwania istoty rzeczy bez zbędnych dodatków.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci