Najlepsi, najzdolniejsi! Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW

Podczas uroczystej gali w salach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jurorzy Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz ogłosili laureatów konkursu. W ręce zwycięzców – oprócz charakterystycznych statuetek – trafiły nagrody o łącznej wartości 100 000 zł. Kto może pochwalić się mianem autora najlepszego wnętrza prywatnego oraz wnętrza publicznego ostatnich lat? 

Po wymuszonej przez pandemię przerwie, Stowarzyszenie Architektów Wnętrz z powodzeniem rozpisało drugą edycję konkursu, który miał wyłonić najlepsze projekty przestrzeni zrealizowanych w okresie 2019–2022. – Czekaliśmy na ten moment z ogromną nadzieją. Liczymy, że odtąd konkurs będzie mógł odbywać się bez przeszkód i zostanie z nami przez lata – mówił Paweł Sokół, prezes SAW, witając gości wydarzenia. 

 – Ten wieczór to zwieńczenie wysiłku wielu osób, zarówno organizatorów, jak i uczestników. Tych, którzy poświęcili swój czas, by przygotować zgłoszenia i wejść z nami w dialog – powiedziała Romana Tryc, komisarz konkursu. – Ogółem otrzymaliśmy ponad 300 prac. To o 1/3 więcej niż w poprzedniej edycji – zaznaczała z dumą. 

Wnętrze Roku SAW, konkurs inny niż pozostałe

Suma nagród dla laureatów wynosiła 100 000 zł, przy czym zdobywcy I miejsca w każdej z dwóch kategorii otrzymali po 30 000 zł. Mecenasami wydarzenia zostały firmy i marki doskonale znane architektom wnętrz: Barlinek (partner strategiczny), XAL, Sonte (partnerzy główni) oraz Duravit, Glamora, IGP i Vasco (partnerzy wspierający). 

Triumf w zmaganiach konkursowych ma przede wszystkim szczególny wymiar symboliczny, jako że wnętrze Roku SAW to największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce. Powołany został przez środowisko samych twórców, aby promować funkcjonalne i piękne wnętrza, dobre praktyki oraz oryginalne wzornictwo.

– Czy rozwój sztucznej inteligencji, który wywołuje zarazem fascynację i strach, może być zagrożeniem dla naszej branży? Czy nas, ludzi kreatywnych, wyeliminuje z rynku? zastanawiał się na głos Robert Majkut, który z wrodzoną elegancją prowadził galę finałową. – Już się przekonaliśmy, że istotą jej działania jest to, co już istnieje. A istotą naszego działania i radością naszego zawodu – tworzenie tego, czego nie ma puentował

Kto zaprojektował najpiękniejsze wnętrza prywatne…

III nagrodę w kategorii wnętrza prywatne za projekt „Dom idei” otrzymał Kamil Domachowski z pracowni IFA Group. 

III nagroda w kategorii wnętrza prywatne: Kamil Domachowski z pracowni IFA Group, projekt: „Dom idei”.

– Ten dom to historia dialogu projektanta z inwestorami, opowiadana językiem materiałów, struktur i kolorów, pełna empatii i zrozumienia potrzeb. Od tych najbardziej pragmatycznych, jak ujarzmienie słońca, po te bardzo indywidualne, jak schody z siedziskiem do zabawy – mówił w laudacji juror Maciej Bidermann. – Aby taka realizacja mogła się urzeczywistnić, konieczny jest słuchający projektant i mądry inwestor. Gratuluję zatem obu stronomdodawał.

II nagrodę odebrali Marta Dyrda i Radek Fikus z pracowni Dyrda Fikus Architekci za projekt adaptacji poddasza w kamienicy w Gliwicach. 

– Minimalizm jest trudną sztuką, a to wnętrze powstało w przestrzeni wyjątkowo niekorzystnej dla minimalistycznych eksperymentów, wśród plątaniny słupów, belek, kleszczy – zaznaczał juror Jacek Tryc. – Projekt ujął nas znakomitym odniesieniem się do tej zastanej tkanki. To, co zostało wprowadzone do wnętrza, stanowi zupełnie odrębną rzeczywistość, która jednocześnie pięknie współgra z konstrukcją poddasza. Udała się tu więc sztuka z pozoru niemożliwa – podkreślał.

Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW
II nagroda: Marta Dyrda i Radek Fikus z pracowni Dyrda Fikus Architekci, projekt: Adaptacji poddasza w kamienicy w Gliwicach. 

I nagroda w kategorii wnętrze prywatne za projekt The Hideaway Home otrzymali Anna Stojčev-Młyńska i Stanisław Młyński z pracowni Acos.

– Less is more – zaczął swą laudację prof. Bazyli Krasulak. – Konsekwencja i powściągliwość równa się funkcjonalność, komfort i wyrafinowanie estetyczne. Właśnie te walory ma mieszkanie, które zdobyło I nagrodę.

– The Hideaway Home jest ucieczką od zgiełku dzisiejszego świata i jego przebodźcowania. Przestrzenią, która da możliwość wyciszenia się, znalezienia kontaktu z samym sobą i z naturą – powiedziała Anna Stojčev-Młyńska, odbierając nagrodę. 

Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW
I nagroda w kategorii wnętrze prywatne: Anna Stojčev-Młyńska i Stanisław Młyński z pracowni Acos, projekt: The Hideaway Home.

– Traktujemy tę nagrodę jako wyraz docenienia naszej filozofii projektowej, w której każda interakcja projektowa z inwestorem, z wykonawcą czy z kontekstem tworzy nową historię. Rzeźbiąc w przestrzeni staramy się, by efekt końcowy był twórczym odzwierciedleniem zaangażowania wszystkich osób biorących udział w procesie – dodał Stanisław Młyński. 

…A kto stworzył najlepsze wnętrza publiczne

III nagroda w kategorii wnętrze publiczne przyznana została projektowi wystawy „Botticelli opowiada historie”, którego autorami są Bartosz Haduch i Łukasz Marjański z pracowni NArchitekTURA

– Forma, którą zaproponowano jest doskonałym przykładem na to, jak czytać, komponować i patchworkować tradycję z nowoczesnością w wystawiennictwie – napisał Oskar Zięta w laudacji odczytanej przez Pawła Sokoła. – Aranżacja integruje w sobie renesansowe sklepienie krzyżowe Dawnej Izby Poselskiej Zamku Królewskiego z odważną, monumentalną formą wklęsłego łuku, tworząc rodzaj iluzorycznej sinusoidy. Wklęsłe powierzchnie zapraszają widzów do oglądania umieszczonych w nich arcydzieł sztuki renesansowej. 

Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW
III nagroda w kategorii wnętrze publiczne: Bartosz Haduch i Łukasz Marjański z pracowni NArchitekTURA, projekt wystawy „Botticelli opowiada historie”.

II nagrodę otrzymała Agata Sobkowiak z pracowni Sobkowiak Architektura za projekt przychodni Infemini Medi Home specjalizującej się w kobiecym zdrowiu. 

– Zaproponowane w projekcie różnorodne przestrzenie pomagają pacjentkom czuć się dobrze w klinice, bo została ona zaprojektowana specjalnie z myślą o nich. Taka aranżacja to troska o dobrostan pacjenta w holistycznym ujęciu, troska o ciało i duszę, co w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne – w laudacji odczytanej przez Romanę Tryc akcentowała jurorka Magdalena Federowicz-Boule.

Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW
II nagroda: Agata Sobkowiak, pracownia: Sobkowiak Architektura, projekt przychodni ukierunkowanej na zdrowie kobiety Infemini Medi Home. 

I nagrodę w kategorii wnętrze publiczne zdobyła pracownia Noke Architekci w składzie: Piotr Maciaszek, Karol Pasternak, Aleksandra Hyz, Michał Niedośpiał, Paulina Cziba, Justyna Puchalska i Marcin Cudnik.

– Jako jurorzy dostrzegliśmy, że realizacja tego projektu była nie lada wyzwaniem dla architektów. Należało tu pogodzić wymogi konserwatora zabytków z działalnością gastronomiczną. W naszej ocenie projektanci mieli ambitny plan stworzenia wyjątkowego miejsca, które odniesie się z szacunkiem do zastanej materii, a jednocześnie zachwyci nowatorskim pomysłem. Według nas udało się plan zrealizować – konstatowała w laudacji Agnieszka Stefańska. – W projekcie urzekła nas dbałość o detal, zwłaszcza przy tak dużej skali wnętrza. Na uwagę zasługuje też to, że pomieszczenie jest spójne, a jednocześnie różnorodne. Zachowując jednolity klimat, wydobywa odmienność poszczególnych stref. Przestrzeń została wykreowana tak, że daje poczucie intymności i przytulności. Majstersztyk! 

I miejsce w kategorii wnętrze publiczne: Piotr Maciaszek, Karol Pasternak, Aleksandra Hyz, Michał Niedośpiał, Paulina Cziba, Justyna Puchalska i Marcin Cudnik. pracownia: Noke Architects.

Odbierając wraz z całym zespołem nagrodę, Karol Pasternak zaznaczał: – Chciałbym skorzystać z okazji i podziękować SAW za promowanie naszego zawodu, jakim jest projektowanie wnętrz. Zwłaszcza, że budowanie wizerunku naszej profesji w Polsce jest ogromnie trudne ocenił. 

Oprawa audiowizualna gali konkursowej powstała dzięki zaangażowaniu firm Teatr.com.pl  i Bang & Olufsen. Aranżacja wnętrz przestrzeni podczas gali nie byłaby możliwa bez wsparcia showroomu Powsińska 16, marek Balma, Noti i Miele, a o zjawiskowe statuetki dla laureatów zadbała firma Zoendeco. Nie można również zapomnieć o mecenasach SAW – firmach Rehau i Jung, które przez cały rok wspierają wszystkie inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie.

Za reżyserię oraz produkcję gali finałowej odpowiadała Agnieszka Stefańska (architekt wnętrz, Zarząd SAW) we współpracy z firmą doradztwa komunikacyjnego Home Sweet Home PR. 

Relacja video z gali finałowej można obejrzeć tutaj. Więcej informacji na temat Stowarzyszenia Architektów Wnętrz znaleźć można na www.saw.org.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W kolorach Wenecji

W kolorach Wenecji

Warszawa | 27 maja 2024

Unikatowa przestrzeń baru Va Bene Cicchetti projektu Noke Architect i Tubądzina