Dom Atrialny. Nowoczesna willa, w której wydobyto piękno naturalnych materiałów

Ekologiczna architektura to nie tylko odpowiednie zarządzanie energią – projektanci coraz większą uwagę przywiązują również do tego co wokół, dbając o to, by ogród był równie istotną częścią projektu, co sam budynek. W przypadku Domu Atrialnego, położonego na malowniczej działce z dostępem do jeziora i lasu, w trakcie budowy nie ucierpiało żadne drzewo.

Willa powstała błyskawicznie, w stanie surowym był gotowy po zaledwie trzech miesiącach. W trakcie prac wykończeniowych zadbano o najwyższe standardy stawiając na dwustrefową wentylację mechaniczną z rekuperacją, ogrzewanie dwoma pompami ciepła wspomaganymi instalacją fotowoltaiczną, dwukomorowe szklenie wszystkich okien oraz inteligentne instalacje. – Powściągliwość w doborze kolorystyki nadała prostej formie stodoły bardzo czysty i elegancki wyraz – mówi architekt Karol Nieradka, prowadzący biuro projektowe Maxberg. – Dach pokryty naturalnym łupkiem oraz betonowe elewacje udało się „oczyścić” ze wszystkich niepotrzebnych elementów, aby wydobyć piękno naturalnych materiałów – dodaje. Nad projektem Domu Atrialnego pracował wspólnie z Anną Karp oraz pracownią Oporski Architektura, która odpowiadała za wnętrza.

A co wewnątrz? Część dzienną stanowi duży, otwarty salon z kuchnią, jadalnią i kominkiem. Cześć nocna to sypialnia właściciela z przestronną garderobą i łazienką oraz trzy pokoje dla gości. Na 560 metrach kwadratowych nie zabrakło również strefy relaksu i spa z basenem, sauną, strefą fitness oraz pokojem kinowym.

Nazwa domu pochodzi od wewnętrznego atrium, które osłania mieszkańców przed słońcem i wiatrem, dodatkowo zapewniając całkowitą prywatność podczas odpoczynku w ogrodzie.

Więcej na: www.maxberg.pl

Powiązane artykuły:

W poszukiwaniu harmonii. Drewniany dom w Karkonoszach

Zimowy raj

Karkonosze | 23 lutego 2021

Drewniany dom w Karkonoszach doskonale wpisuje się w górską scenerię

The Brick Vault House. Niezwykły dom zbudowany wewnątrz ramy

Struktura siatki

Walencja | 2 lutego 2021

The Brick Vault House. Niezwykły dom zbudowany wewnątrz ramy