Dekadencka Królowa Przedmieścia

Na Starych Dębnikach w Krakowie powstała urokliwa kawiarnia Królowa Przedmieścia. Za projekt wnętrz odpowiadał Wojtek Nowak prowadzący pracownię NOWW Studio.  Inspirację czerpał z popularnego wodewilu „Królowa Przedmieścia” autorstwa Konstantego Krumłowskiego, który po raz pierwszy wystawiono w 1898 r. w Teatrzyku „Pod Słońcem”, mieszczącym się w Parku Krakowskim. 

– W tym miejscu czuć ducha jednego z najwspanialszych okresów w historii Krakowa. Z pewnością reprezentanci okresu Młodej Polski przesiadywali tu godzinami, tworząc dzieła i dyskutując żywo na przeróżne tematy – wspomina Wojtek Nowak.

Inspiracja ta skierowała projektanta w stronę połączenia elementów Bauhausu z dekadenckimi wnętrzami okresu Młodej Polski. A wszystko to w duchu artystycznej bohemy.

Geometryczne, kontrastowe formy oraz chromowane elementy przeplatają się z dużymi płaszczyznami drewnianych lamperii. Na podłodze odrestaurowano oryginalne lastryko, które odkryto pod ceramicznymi płytkami. Lampy w nienachalny sposób rozświetlają wnętrze miękkim klimatycznym światłem.

Sama przestrzeń została powiększona i zmieniono jej układ funkcjonalny na taki, który będzie lepiej sprzyjał prowadzeniu kawiarni.

Więcej na: www.noww.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Vintage, sztuka i nowoczesność. To mieszkanie architekta

Modernizm na luzie

Kraków | 23 czerwca 2020

Poznajcie mieszkanie architekta Wojtka Nowaka, założyciela Noww Studio