Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Choć ograniczone kolejnymi obostrzeniami, liczne muzea, galerie sztuki i festiwale dzielą się z odbiorcami wiedzą i pięknem. Wychodząc naprzeciw odwiedzającym organizują pokazy online, wydłużają czas trwania ekspozycji, wszystko by mimo utrudnień być otwartym, edukować i pobudzać do refleksji. Co warto zobaczyć? Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych wydarzeń zebranych przez redakcję „Design Alive”. Bądźcie tam z nami!

Zieta_ MOS_Inflatales-23

Inflatales. Stalowe opowieści Oskara Zięty

22.10.2020–29.11.2020
www.galeriagaga.pl
www.zieta.pl

Meble i inne przedmioty jego autorstwa przypominają nadmuchane, lśniące baloniki. W istocie jednak architekt i projektant Oskar Zięta, bo o nim mowa, jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, która znajduje zastosowanie w różnorodnych dziedzinach przemysłu. 10. rocznicy artystycznej działalności Oskara Zięty towarzyszą liczne wydarzenia, w tym wystawa w Galerii Architektury GAGA MOS przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie. Ekspozycja w bardzo teatralny sposób prowadzi widza w świat twórczości Zięty, odsłaniając kulisy powstawania oraz istotę eksponatów – obiektów i rzeźb. – Jak można się nie przekształcać, jeżeli można się przekształcać? – pyta za Stanisławem Lemem Zięta, który właśnie te słowa uczynił mottem wystawy.

kalendarium_listopad_helmut_newton_designalive

Helmut Newton: Lubię silne kobiety

16.10.2020–28.03.2021
www.csw.torun.pl

Helmut Newton należy bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego fotografie, początkowo dokumentujące modę, z czasem stały się prowokującymi dziełami sztuki. Fotografowanie modelek, nawet ubranych według najnowszych trendów, szybko jednak znudziło ambitnego, zainteresowanego ciągłym przesuwaniem granic twórcę – co wyraźnie zobaczymy na retrospektywie prac Helmuta Newtona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa została podzielona tematycznie i składa się na nią ponad 200 zdjęć. Kilka kategorii, wśród których znajdziemy modę, nagość, humor i portrety, obrazuje wszystkie konwencje, w których tworzył Newton. Dla odwiedzających przygotowane zostały również filmy dokumentalne o artyście oraz odbędą się spotkania z przedstawicielami świata mody, fotografii i filmu.

kalendarium_listopad_notes_ryski_designalive

Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego

23.10.2020 – 28.02.2021
www.msl.org.pl

Wystawa za punkt wyjścia bierze życie i twórczość Wacława Szpakowskiego (1883-1973), szczególną uwagę skupiając na początkach XX wieku, gdy artysta mieszkał i studiował w Rydze. Otwiera w ten sposób przestrzeń do dialogu, do którego zaprasza także twórców z innych pokoleń, by – wydobywając wątki zbiegające się w praktyce artystycznej Szpakowskiego – zainicjować nowe sojusze i spotkania, wykraczające poza horyzont zakreślony przez czas i miejsce życia samego artysty. Artystki i artyści, którzy wzięli udział w projekcie, podjęli różne wątki obecne w pracach, zainteresowaniach i języku Szpakowskiego, i wpletli je w nowe konteksty.

kalendarium_listopad_cmw_designalive_1

Działy Otwarte. Działy Zamknięte

5.11.2020–11.04.2021
www.cmwl.pl

W tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi obchodzi sześćdziesiątą rocznicę powstania. Wystawa zrywa z wizją muzeum jako formą instytucji zamkniętej, jedynie katalogującej i badającej przeszłość. Bogate zbiory CMWŁ stanowią źródło inspiracji dla współczesnych twórców. Magazyny i archiwa zostały otwarte i poddane interpretacji. Ze względu na złożony charakter poszczególnych kolekcji CMWŁ główna kuratorka muzeum, Marta Kowalewska zdecydowała się zbudować ekspozycję wokół trzech kolekcji: tkaniny artystycznej, tkaniny przemysłowej i odzieży. Do pracy zaprosiła artystki: Dominikę Krogulską i Małgorzatę Markiewicz oraz Marcina Różyca, kuratora projektów artystyczno-modowych i pracownika CMWŁ. W prace nad wystawą zaangażowane są również Katarzyna Biłas i Monika Kowalczyk z Działu Tkaniny Artystycznej CMWŁ.

kalendarium_listopad_modopolis_designalive_1

Forum Mody Polskiej – Modopolis

6–7.11.2020
www.modopolis.pl

Modopolis – Forum Mody Polskiej to miejsce wymiany myśli i doświadczeń dla niezależnych projektantów, właścicieli marek, producentów, przedsiębiorców oraz studentów, którym bliskie są wartości zrównoważonego biznesu i etycznej mody. W nadchodzącej edycji pruszone zostaną zagadnienia takie jak transparentność marki modowej i kryzysy z nią związane oraz ekologia w branży mody – czym jest, jak ją realizować na różne sposoby, na co zwracać uwagę, jak unikać niedomówień i nadużyć.

kalendarium_listopad_mck_designalive

Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba

13.112020–3.01.2021
www.mck.krakow.pl

Ekspozycja prezentująca wybór prac wybitnych twórców, ikonicznej pary artystycznego Krakowa, małżeństwa od ponad pół wieku, których połączyła miłość do grafiki. Wystawa w MCK jest okazją, aby pokazać małżeństwo artystów, którzy od ponad 50 lat dzielą nie tylko codzienność, ale również życie artystyczne. Mimo upływu lat nadal aktywnie wspólnie jeżdżą na plenery i pielęgnują artystyczne przyjaźnie i kontakty. Oboje ukończyli krakowską Akademię Sztuk Pięknych, tworząc swoje prace dyplomowe pod okiem najwybitniejszych profesorów grafiki: Ryszard Otręba u Mieczysława Wejmana, a Jadwiga Kaim‑Otręba u Konrada Srzednickiego. Choć ich twórczość różni się warsztatem i formą, łączą ich wspólne doświadczenia i rozumienie świata. W Galerii MCK  zaprezentowano 50 prac będących pokazem ich graficznego kunsztu. Ekspozycję uzupełniają rodzinne zdjęcia, listy i wspomnienia.

kalendarium_listopad_bajtlik_designalive

Jan Bajtlik. „Linie, rytmy, labirynty”

29.09.2020–08.01.2021
Więcej o wydarzeniu: tutaj

Instytut Polski w Duesseldorfie oraz Galeria Szydłowski w Warszawie zapraszają na wystawę Jana Bajtlika „Linie, rytmy, labirynty”, która ukazuje fascynację autora źródłami współczesnej kultury wizualnej, odnajdywanej w europejskiej starożytności, wynalazku pisma, dalekowschodniej kaligrafii i pejzażu. Na wystawie można zobaczyć cykle: „Labirynty Greckie”, czyli misterne rysunki, dzięki którym powstała książka „Nić Ariadny”, a także serie prac będących studium ikonografii greckiego antyku, cykl „Jardin Particulier I” unaoczniający płynne przejście między przedstawieniem martwej natury a abstrakcją oraz najnowsze prace Jana Bajtlika, które zostały wystawione publicznie po raz pierwszy.

kalendarium_listopad_Alchemic_Couture_designalive

Wystawa „Alchemic Couture”

16.10.2020–31.01.2021
www.starybrowar5050.com

Tej jesieni, zlokalizowana w samym sercu Starego Browaru Galeria na Dziedzińcu zaprasza do odkrywania świata Haute Couture w jego najbardziej wielowymiarowym wydaniu. 16 października holenderska projektantka Iris van Herpen, uznawana za jedną z najbardziej konceptualnych artystek w świecie mody, zaprezentuje swoje kreacje w ramach autorskiej wystawy „Alchemic Couture”. Publiczność będzie mogła zagłębić się w świat projektantki i podziwiać jej luksusowe dzieła, starannie wyselekcjonowane wspólnie z kuratorem wystawy Wojciechem Piotrem Onakiem.

kalendarium_listopad_kaniewski_designalive

Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci

19.092020–28.02.2021
www.muzeumgdynia.pl

W ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” Muzeum Miasta Gdyni pokazuje zarówno nestorów polskiego wzornictwa z olbrzymim dorobkiem, jak i twórców młodych, dynamicznych, którzy mają już na swoim koncie ważne i inspirujące osiągnięcia projektowe i produkcyjne. Na bohatera kolejnej, siódmej już odsłony cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, Muzeum Miasta Gdyni wybrało Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera, wrażliwego na estetykę przestrzeni publicznej.

kalendarium_listopad_eureka_designalive

Wystawa „Eureka, czyli odkrywam!”

19.09.2020–30.04.2021
www.ethnomuseum.pl

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Stowarzyszenie Z Siedzibą w Warszawie stworzyli wystawę, która opowiada o filozofii poprzez dzieła sztuki współczesnej. Na wystawie swoje prace, stworzone specjalnie na potrzeby projektu, prezentują współcześni artyści wizualni w składzie: Natalia Bażowska, Bartek Buczek, Karolina Grzywnowicz, Justyna Mędrala, Krzysztof Maniak oraz Magda Żmijowska. Każda praca poddana jest komentarzowi bliskiemu myśli Arystotelesa, Kartezjusza, Johna Locke’a i Ludwiga Wittgensteina oraz nieskończonej ilości interpretacji widzów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Czarodziejska góra

Czarodziejska góra

Bad Gastein | 8 lutego 2023

Piotr Wiśniewski z pracowni weStudio zaprojektował butikowy hotel w Alpach

Sztuka tkaniny

Sztuka tkaniny

Łódź | 21 grudnia 2022

Dobiega końca czwarta edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny Młodych YTAT