Eureka, czyli odkrywam! Filozofia i sztuka zarezerwowane nie tylko dla dorosłych

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Stowarzyszenie Z Siedzibą w Warszawie zapraszają na wystawę, która opowiada o filozofii poprzez dzieła sztuki współczesnej.

Inspiracją do stworzenia wystawy „Eureka, czyli odkrywam!” była obserwacja dziecięcego zachwytu nad codziennością. Uważność, z jaką młody człowiek poznaje świat, zmotywowała twórców do stworzenia koncepcji łączącej świat filozofii i sztuki współczesnej. Naturalna ciekawość dzieci bliska jest działaniom filozofów. Już od najmłodszych lat poznajemy świat poprzez zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi.

– Stworzyliśmy wystawę, która w sposób kompleksowy łączy te dwie narracje. Chcieliśmy pokazać, że umiejętność zadawania pytań jest ważną kompetencją, którą warto rozwijać na każdym etapie swojego życia. Pytania i ciekawość filozoficzna jest podstawą rozumienia świata. To jakimi będziemy artystami, czy etnografami w dużej mierze zależy od tego, jak ten świat nauczymy się badać i odbierać – tłumaczy Edyta Ołdak, prezeska Stowarzyszenia Z Siedzibą w Warszawie.

Na wystawie swoje prace, stworzone specjalnie na potrzeby projektu, przedstawią współcześni artyści wizualni. Są oni w składzie: Natalia Bażowska, Bartek Buczek, Karolina Grzywnowicz, Justyna Mędrala, Krzysztof Maniak oraz Magda Żmijowska. Każda praca poddana jest komentarzowi bliskiemu myśli Arystotelesa, Kartezjusza, Johna Locke’a i Ludwiga Wittgensteina oraz nieskończonej ilości interpretacji widzów. Filozofowie stają się przewodnikami po świecie sztuki. Opiekę nad scenografią objęli natomiast projektanci z warszawskiego studia Kosmos Project.

Wystawa „Eureka, czyli odkrywam” potrwa do 30 kwietnia 2021 r.

Więcej na: www.ethnomuseum.pl

eureka_designalive_2

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Luty 2021. Te wydarzenia warto mieć na oku

Czas na zwiedzanie

Warszawa | 30 stycznia 2021

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w lutym 2021 roku

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Uwolnić projekt [wideo]

Uwolnić projekt

warszawa | 29 maja 2014

Z muzeum w świat, czyli jak dizajnerzy uwalniają swoje projekty.