Carlo Mollino na czeskim papierze

| MM

6 lutego 2012 | Rzeczy

Zaledwie 80 egzemplarzy książki poświęconej Carlo Mollino wydała czeska grupa OKOLO. Książka ukazała się w zeszłym roku, i wyróżniono ją m.in. w konkursie na najpiękniejszą książkę wydaną w Republice Czeskiej.

Zaledwie 80 egzemplarzy książki poświęconej Carlo Mollino wydała czeska grupa OKOLO. Książka ukazała się w zeszłym roku, i wyróżniono ją m.in. w konkursie na najpiękniejszą książkę wydaną w Republice Czeskiej.

Carlo Mollino to dla wielu środowisk legendarny projektant: zainteresowanie designem łączył z fascynacją otaczającym go życiem, m.in. narciarstwem, akrobatyką czy samochodowymi wyścigami rajdowymi. Sportowa rywalizacja inspirowała jego obiekty: słynny stolik nie powstałby, gdyby nie ślady zjazdów narciarzy. Tworzył właściwie wszystko: od wnętrz, poprzez meble, samochody aż po wielkie obiekty.

Często podkreśla się znaczenie „organicznej krzywej”, którą posługiwał się Mollino i jej związków z każdym jego projektem. I choć włoski projektant nie żyje już od dawna (zmarł w wielu lat 68 w 1973 roku podczas pracy nad fabryką Alfa Romeo), wciąż jego dokonania i śmiałe projekty budzą zainteresowanie kolejnych pokoleń projektantów. Choćby zależność pomiędzy śladem nart a nóżkami ze sklejki, które ukształtowano na wzór linii pozostawionych przez narciarza na śniegu.

Carlo Mollino to również twórca karoserii samochodu wyścigowego Osca 1100. Stworzony przez niego pojazd pobił rekord w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Sam był zresztą kierowcą rajdowym, a także nie stronił od pilotażu a nawet akrobatyki. Projektował także hale sportowe oraz budynki o dobrej akustyce (m.in. dla wnętrza dla włoskiego radia). Lista profesji, którymi się zajmował i pasji, którym się oddawał, jest długa: architekt, projektant, pisarz, fotograf, podróżnik, sportowiec, kobieciarz… – Carlo Mollino stworzył jedną z najbardziej autentycznych wartości twórczych ubiegłego wieku. Stał się współczesnym człowiekiem renesansu, którego twórczość obejmowała wszystkie kulturowe i technologicznej osiągnięcia czasów w których żył. Dla nas, twórców związanych z OKOLO, Carlo Mollino uosabia fenomenalną kreatywność i umiłowanie życia i doświadczeń, które stawały się jego udziałem. Ta książka jest naszym hołdem złożonym mistrzowi-hedoniście, który potrafił cieszyć się pełnią życia i był zafascynowany wszystkim, co go otacza – mówi Adam Štěch z grupy OKOLO.

Publikacja pod nazwą „OKOLO Mollino” w pierwszej edycji ukazała się w nakładzie 80 egzemplarzy. Twórczość włoskiego projektanta czeska grupa postanowiła pokazać w sposób inny niż zwykle prezentuje się artystyczny czy projektowy dorobek. Książkę podzielono na 6 podstawowych rozdziałów – etapów życia i namiętności Carlo Mollino. Każdemu rozdziałowi towarzyszy tekst o kolejnym zjawisku oraz najwyrazistsze jego przykłady. Każdy czytelnik książki może również wykonać model z papieru któregoś z wybranych projektów Mollino. A książka odsłania kolejne wcielenia tego wizjonera i projektanta.

Więcej: www.okoloweb.cz

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!