Jak się trzymacie? Rozmawiamy z przyjaciółmi z Ukrainy

Nasze oczy i serca zwrócone są w stronę Ukrainy. Wszyscy szukamy informacji i z zapartym tchem sprawdzamy, co nasi przyjaciele z Ukrainy, prowadzący studia projektowe i architektoniczne, piszą w mediach społecznościowych. Dzwonimy, piszemy i czekamy na wieści od nich. Wspieramy w chwilach, które nigdy nie powinny się wydarzyć. Czekając na lepsze wiadomości, sprawdzamy, jak się czują, czy są bezpieczni i gdzie się teraz znajdują.

Ze schronu w Kijowie wieści przekazuje pracownia Studio Sivak & Partners: – Obudziły nas syreny i większość miast naszego kraju została zbombardowana. Rosyjscy najeźdźcy są na naszych granicach i przez cały dzień atakują nasze ukraińskie siły. Chcemy jak najszybciej to zakończyć, ale chcemy, aby świat przyjął do wiadomości myśl, że w 2022 roku w Europie nie będzie pokoju, a odpowiedzialna za to jest Rosja.

– Nigdzie nie poszedłem i nie zamierzam. Tu jest mój dom, tu jest moja rodzina. Czekam, aż wojna się skończy, by móc odbudować mój kraj –  deklaruje Dmitriy Sivak.
 
Również z Kijowa pisze Viktoria Yakusha z Faina Studio: – Dziś nam Ukraińcom przypomina się, że poszukiwanie wolności to podróż niebezpieczna. Ale zakorzenieni w naszej ziemi, znajdujemy siłę. W naszym domu wolność ma największą wartość. W naszych sercach wolny duch wędruje nieokiełznany. Dziękuję każdemu z Was, który teraz stoi za Ukrainą i dzieli się tym, co się tutaj dzieje.
 
projektanci z Ukrainy
 
Yova Yager, architektka wnętrz z Kijowa, założycielka Yova Yager Studio nagrała film, w którym zwraca się szczególnie do ukraińskich kobiet:
 
Dziewczyny, ukraińskie dziewczyny
Jest czwarty dzień wojny.
Pierwszy raz mogłam wziąć prysznic i umyć włosy
Ale chcę więcej
Chcę czuć się nawet w ścianach schronu, wolna i kobieca
Więc proszę cię. Na jeden dzień lub co najmniej godzinę
Przypomnij sobie o swojej kobiecości i błysku w twoich oczach
Nałóż makijaż na swoje piękne oczy,
Zaplataj warkocze, używaj perfum
Rób wszystko, co może ożywić naszą kobiecość
i jeszcze raz udowodnij całemu światu
A zwłaszcza naszym wrogom
Że nasz duch jest niezniszczalny
Mamy niesamowite wsparcie
Super potężną armię
Mamy niesamowicie odważnego prezydenta
A cały świat nas wspiera
Chwała Ukrainie
Pieprzyć wrogów
#stopwarinukraina

projektanci z Ukrainy

Dobre wieści przekazał nam Przemysław Cepak, założyciel marki Splot produkującej kilimy, które tkane są w Glinianach – miejscowości w zachodniej Ukrainie, 50 km na wschód od Lwowa. – Codziennie mamy kontakt z naszymi przyjaciółmi z Glinian, również pani Zenia i Marusia, dwie profesorki ze Lwowa, z którymi współpracujemy, przyjechały się tam schronić. Na razie mówią, że niczego im nie potrzeba, ale cały czas mają nasze zapewnienie, że w każdej chwili im pomożemy.

– Myślimy również o przyszłości. Wiele osób się teraz zaangażowało w pomoc, co jest fantastyczne, ale musimy myśleć długofalowo. Część z tych osób, które przyjechały do Polski, będzie chciała wrócić, część będzie miała traumę. Tak naprawdę nie wiemy jak będzie wyglądał świat za parę dni. Trzeba będzie tym osobom zapewnić pracę, nauczyć ich języka. Powoli trzeba będzie też odbudowywać Ukrainę i działać tam na miejscu. Postanowiliśmy 10 procent z naszego utargu w marcu przekazać dziewczynom w Glinianach. One zdecydują, na co te pieniądze przeznaczyć tak, aby wesprzeć całą społeczność – deklaruje. – To są nasi przyjaciele, więc musimy im pomóc.

Chwala_Ukrainie_Designalive.pl

Studio projektowe z Charkowa, Ryntovt Design zwraca się z kolei z apelem: „Walka jest tutaj; potrzebuję amunicji, a nie przejażdżki.” – mówił prezydent Wołodymyr Zełenski.  – „Nie składamy broni. Będziemy bronić naszego kraju, ponieważ naszą bronią jest prawda, a naszą prawdą jest to, że to jest nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci i będziemy tego wszystkiego bronić” – powiedział. Świat zachodni otrzymuje mistrzowską lekcję, na temat tego, jak wygląda inspirujące przywództwo. Wzywamy wszystkich do wspierania Ukrainy w jej walce o suwerenność i integralność terytorialną. Glory to Ukraine 

Projektanci ze studia Balbek Bureau również piszą na Instagramie: Jesteśmy ukraińską firmą z siedzibą w Kijowie. Nasi współpracownicy pracują w różnych regionach Ukrainy. Dzisiaj po ośmiu latach wojny, Rosja jest w trakcie inwazji na nasz dom. Jesteśmy bezpieczni i silni. Nasza armia robi wszystko, aby nas obronić. Wzywamy każdego do wsparcia Ukrainy w walce o jej suwerenność i niezależność terytorialną.

Dotychczasowe ataki bezpiecznie udało się przetrwać architektom z Makhno Studio, którzy zwracają się do innych architektów i projektantów: 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą. Od 5 dni nieustraszona ukraińska armia broni nie tylko naszego kraju, ale także wolności całej demokratycznej Europy. Ukraińscy żołnierze i cywile umierają za waszą spokojną przyszłość. Ukrainki rodzą w schronach przeciwbombowych. Armia rosyjska zabija dzieci, bombarduje budynki, niszczy życie milionów Ukraińców. Świecie, obudź się! Nie czas na inspirujące wpisy! Nie czas na pokazywanie nowych projektów! Rosyjscy agresorzy niszczą Ukrainę i masz szansę zatrzymać ten horror! Nie milcz! Przekazuj prawdę o wojnie na Ukrainie. Potrzebujemy Twojego wsparcia! Udostępniaj wiadomości i posty! Wzywamy wszystkich do wsparcia Ukrainy, do przekazywania darowizn. Wasze datki zostaną przeznaczone na najpotrzebniejsze rzeczy: żywność, lekarstwa, ubrania dla ukraińskich uchodźców oraz na potrzeby wojska. Wspieraj Ukrainę!

Do wsparcia nawołuje również Artem Vahrin, współzałożyciel pracowni AKZ Architecture. – Sytuacja w kraju jest niezwykle trudna, sam jestem właśnie w drodze, by stanąć w obronie Kijowa. Część członków naszej pracowni jest w bezpiecznym miejscu, inni pomagają pozostałym mieszkańcom, jak tylko mogą. Boli mnie serce na myśl o całym kraju i jego przyszłości.

Jak wesprzeć Ukrainę?

Znajdź lokalną grupę organizującą zbiórkę ubrań, żywności, lekarstw, środków higienicznych itp. Aktualnie niemal wszystkie miasta, a nawet i poszczególne osiedla, poszukują wolontariuszy, którzy w danym rejonie zajmą się logistyką rozdysponowania zebranych produktów oraz wesprą osoby, które przybywają do miasta z granicy. Na Facebooku jedną z najprężniej działających grup jest Pomoc dla Ukrainy.

Wesprzyj finansowo, którąś ze zbiórek. Na poszczególne cele zbierają m.in. organizacje: Polska Akcja Humanitarna; Polski Czerwony Krzyż; Ukraiński Dom w Warszawie; Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam; Firmy dla Ukrainy – Fundacja Pomagam; Fundacja Siepomaga.pl; Fundacja Siepomaga.pl – Pomoc dla Vasyla i jego rodziny; Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie; Fundacja Otwarty Dialog; Fundacja Gdańska; Fundacja HumanDoc; SOS Wioski Dziecięce; Fundacja Świętego Mikołaja; Unicef Polska; Polska Misja Medyczna; Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza; Caritas; Fundacja Nasz Wybór; Warto Razem; Fundacja Dobrych Inicjatyw. Fundacja Avalon; Fundacja Zbieramy Razem; Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy; Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp.

Jeśli chcesz pomóc zwierzętom – śledź działania Dolnośląskiego Inspektoratu Zwierząt oraz lokalnych fundacji. Wiele z nich już teraz jest transportowanych do Polski w bardzo różnym stanie. Będą potrzebowały pilnej pomocy i schronienia.

Ważna jest również symboliczna solidarność – udostępnianie postów na social mediach, udział w marszach i akcjach protestacyjnych, podpisywanie petycji. Każda pomoc się liczy. Każdy gest ma znaczenie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak pomagać mądrze?

Jak pomagać mądrze?

Warszawa | 22 marca 2022

12 zasad, które mogą usystematyzować i usprawnić pomoc uchodźcom