Budynek w stylu przybrudzonej moderny. Bo takie są dziś Katowice

– Katowicka moderna, kiedyś jasna, przez wiele lat wystawiona na działanie smogu, uległa przybrudzeniu i stała się niemal czarna. Z czernią elewacji kontrastują zawsze białe okna. Ta obserwacja stała się inspiracją dla projektu – wyjaśnia ideę powstania katowickiego bloku mieszkalnego Unikato architekt Robert Konieczny z KWK Promes.

I kontynuuje: – Z sąsiedniego, przedwojennego budynku zaczerpnęliśmy: kolor brudnego tynku,
 cokół w przyziemiu typowy dla okolicznej zabudowy i motyw balkonu w relacji z oknem. Pełna balustrada zakrywa wyjścia, dzięki czemu wszystkie okna wydają się kwadratowe. Balkon staje się przedłużeniem mieszkania, przy okazji zapewniając prywatność, co szybko docenili mieszkańcy wykorzystując je do rekreacji, czy składowania. Dzięki pełnym balustradom budynek zachowuje spójność, a trzymane na balkonach przedmioty nie szpecą okolicy.

Ułożenie balkonów w tym samym kierunku na wszystkich elewacjach, przy jednoczesnym przesunięciu względem nieregularnego obrysu budynku, tworzy charakterystyczną sylwetę, będącą rodzajem dominanty na zwieńczeniu kwartału. Co istotne, charakterystyczna kompozycja balkonów to nie tylko formalny zabieg. Na wschodniej elewacji balkony dostawione do elewacji krótszym bokiem i wystające daleko poza obrys budynku łapią dużo więcej południowego światła.

Kolejnym nawiązaniem do otoczenia jest zaczerpnięty z sąsiednich budynków motyw cokołu, który ciągnie się przez całą pierzeję. Przy graniczącej z Unikato od drugiej strony wolno stojącą willą, cokół staje się ogrodzeniem, nawiązującym do otaczającego willę płotu.

W przyziemiu budynku zlokalizowany jest parking na połowę mniej samochodów niż pierwotnie chciało miasto. Udało nam się przekonać urzędników, że to budynek dla ludzi, którzy wybrali centrum po to, by nie korzystać z samochodu, tylko z własnych nóg, rowerów czy komunikacji publicznej. Parking podziemny był za drogi, a w poziomie parteru nie mieliśmy zgody na funkcje usługowe – analiza otoczenia pokazała, że w okolicy jest kilka pustostanów, których nikt nie chce wynająć. Parking w przyziemiu był optymalnym rozwiązaniem.

Nadwieszone nad chodnikiem balkony sprawiają, że budynek z bliska jest bardzo dynamiczny, ale w miarę zwiększania dystansu od elewacji staje się bardziej stonowany, łagodnie wpisując się w kontekst.

Powiązane artykuły:

Premierowo na „Design Alive”. Robert Konieczny prezentuje From The Garden House

Architektura tła

| 17 lutego 2021

From The Garden House. Najnowszy projekt KWK Promes Roberta Koniecznego

Nowości wydawnicze. Dziesięć książek, które warto mieć

Nowości wydawnicze

| 9 stycznia 2021

Dziesięć książek, które warto mieć. „Design Alive" poleca!

Baildomb Roberta Koniecznego. Apartamentowiec utylitarny

Baildomb

Katowice | 20 października 2020

Drugi projekt apartamentowca Roberta Koniecznego z KWK Promes

Dom Kwadrantowy. O niezwykłym budynku podążającym za słońcem opowiadają nam jego architekci i właściciele

Pochwała Słońca

Warszawa | 11 czerwca 2020

Dom Kwadrantowy. O niezwykłym budynku opowiadają nam projektanci i właściciele

Polski projekt doceniony w Europie

Polska czołówka

Warszawa | 31 października 2019

European Property Awards kolejny raz nagradza polską pracownię

Kolejna niezwykła realizacja słynnego polskiego architekta. Dom reagujący na położenie słońca

Dom kwadrantowy

warszawa | 2 czerwca 2019

Kolejna niezwykła realizacja słynnego architekta Roberta Koniecznego.