To, co się dziś dzieje, niszczy nie tylko Ukrainę, jest niszczące także dla Rosji

Warszawa |

27 lutego 2022 | Wydarzenia |

W obliczu niespotykanej w ostatnich latach agresji militarnej, która ma miejsce tuż za wschodnią granicą Polski, Instytut Adama Mickiewicza wraz z wydawanym przez Instytut portalem Culture.pl wyraża solidarność z narodem ukraińskim i wspiera go w walce o prawo do pokoju, wolności i samostanowienia – czytamy w komunikacie przesłanym w sobotę do naszej redakcji.

Rosyjska redakcja Culture.pl przygotowała list potępiający atak Rosji na Ukrainę. Oto jego treść:

Drodzy Czytelnicy! Od lat piszemy dla Was o polskiej kulturze. Wierzymy, że naszą misją jest budowanie mostów między krajami i narodami. Kiedy poznajemy ludzi mówiących innym językiem i żyjących według innych tradycji, stajemy się bogatsi. Rozumiemy, że świat jest różnorodny, ale ma też wiele cech wspólnych. To, co robi dziś Rosja, jest zbrodnią przeciwko innemu narodowi, innemu państwu, innej kulturze. My, Rosjanie, znamy tę kulturę bardzo dobrze i wiele z niej czerpiemy. Niemniej jednak nie powstrzymało to prezydenta Putina, jego generałów od potworności, których jesteśmy dziś świadkami w Ukrainie. To, co się dziś dzieje, niszczy nie tylko Ukrainę, jest niszczące także dla Rosji.

Każdy, kto aprobuje agresję i masowe mordy, niszczy przyszłość narodu rosyjskiego i jego kultury. Uważamy, że obowiązkiem każdego Rosjanina jest walka z Putinem i jego zbrodniczym reżimem.

Ta wojna jest prowadzona NIE w naszym imieniu.

***

Culture.pl to portal o polskiej kulturze, wspólnym dziedzictwie kulturowym regionu Europy Środkowo-Wschodniej angażujący się w budowanie więzi i pogłębianie relacji z sąsiadującymi narodami. Od ponad 20 lat Culture.pl prowadzony jest przez Instytut Adama Mickiewicza.

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kolor i forma!

Kolor i forma!

Kijów | 30 stycznia 2024

Pracownia Onemoreburo stworzyła wszechstronny i intrygujący projekt mieszkania

Z podłogą ze spichlerza

Z podłogą ze spichlerza

Kijów | 27 października 2023

Mieszkanie w Kijowie projektu Riny Lovko i Daryny Shpuryk jest wręcz ascetyczne

Paryski Kijów

Paryski Kijów

Kijów | 28 maja 2023

Rina Lovko Design Studio zaprojektowała mieszkanie z paryskim szykiem

Jak pomagać mądrze?

Jak pomagać mądrze?

Warszawa | 22 marca 2022

12 zasad, które mogą usystematyzować i usprawnić pomoc uchodźcom