Paryski Kijów

Minimalizm z romantyczną wibracją: tak najcelniej można opisać 80-cio metrową realizację mieszkania w Kijowie przeprowadzoną przez Rina Lovko Design Studio.

Mieszkanie znajduje się na 4 piętrze kamienicy zbudowanej w 1905 roku, w historycznej części Kijowa. Wszystkie okna wychodzą na cichy, zielony park, a światło swobodnie przepływa przez pokaźne okna. Ze względu na stan budynku konieczny był kapitalny remont mieszkania. 

– Potrzeba totalnej renowacji otworzyła drzwi do wielu możliwości. Naszą klientką była młoda kobieta, znawczyni mody z silną wizją własnej przestrzeni. Dlatego projekt opiera się na estetyce, do tego właścicielka jest zafascynowana Paryżem, więc naszym celem było odtworzenie klimatu mieszkania w stylu vintage. – wspominają projektanci z Rina Lovko Design Studio. 

Efekt ten został osiągnięty nie przez kopiowanie trików „paryskiego szyku”, jak ozdobne tynki. Zamiast tego skupiono się na naturalnych teksturach, połączeniu miękkości i zdecydowanych detali. Rezultatem jest lekkość i wyrafinowanie.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Silnym kontekstem dla projektu był układ pomieszczeń w amfiladzie. Z uwagi na to, że mieszkanie jest jednostronne, projektanci zdecydowali się na zaprojektowanie długiego i funkcjonalnego przedpokoju, zawierającego garderobę wejściową, toaletę dla gości oraz część pralni.

Kuchnia znajduje się przy wejściu do salonu, a szafka z lodówką i piekarnikiem jest samodzielnym elementem tej przestrzeni. Wszystkie elementy są zabudowane w ścianie dzięki czemu uniknięto typowych kuchennych rozwiązań. Sypialnię widać przez dwuskrzydłowe drzwi z salonu, a sypialnia i łazienka oddzielone są szklaną przegrodą. Na końcu amfilady zawsze znajduje się strefa prywatna i tym razem tę rolę spełnia łazienka. 

Rina Lovko Design Studio_designalive

Ściany pomalowano bezpośrednio na tynku, pozostawiając w ten sposób głęboką fakturę tego materiału. Wygładzono również kąt między ścianami a sufitem co było popularnym rozwiązaniem w starych mieszkaniach w Kijowie.

Konieczny był demontaż oryginalnego parkietu, ale projektantom z Rina Lovko Design Studio udało się znaleźć alternatywę z epoki: stuletni dębowy parkiet.

— Naszym celem było uzyskanie określonego odcienia oraz podkreślenie naturalności i zabytkowości parkietu, dlatego pozostawiliśmy ślady czasu — niedoskonałości — niezmienione. — relacjonują designerzy. 

Łazienka okazała się miejscem szczególnym. Ściany i podłoga w łazience wykonane są z mikrobetonu. Starannie dobrany marmur jest głównym bohaterem części prysznicowej oraz umywalki. Lustro zostało zaprojektowane przez Rina Lovko. Łazienka jest oddzielona od sypialni szklaną przegrodą i miękkim tiulem. 

Plafon na suficie nad łóżkiem to jeden z najbardziej romantycznych detali, który przywodzi na myśl wnętrza w stylu vintage. Ten element dekoracyjny został wykonany ręcznie z gipsu, według autorskiego modelu 3D.

Rina Lovko Design Studio_designalive

Rina Lovko Design Studio

Międzynarodowa pracownia projektowania wnętrz założona w 2008 roku w Kijowie. Portfolio zespołu obejmuje dziesiątki projektów wnętrz o różnej typologii, powierzchni i poziomie złożoności, od małych salonów i przestrzeni mieszkalnych po duże przestrzenie komercyjne, biurowe i publiczne, obiekty HoReCa i obiekty służby zdrowia. Znakiem rozpoznawczym studia projektowego na zamówienie są wnętrza utrzymane w stylu eleganckiego minimalizmu, łączące w sobie zwięzłość, naturalną harmonię i funkcjonalność.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kolor i forma!

Kolor i forma!

Kijów | 30 stycznia 2024

Pracownia Onemoreburo stworzyła wszechstronny i intrygujący projekt mieszkania

Z podłogą ze spichlerza

Z podłogą ze spichlerza

Kijów | 27 października 2023

Mieszkanie w Kijowie projektu Riny Lovko i Daryny Shpuryk jest wręcz ascetyczne