Ukłon w stronę historii Warszawy

Już w 2019 roku w samym sercu stolicy przy ulicy Widok 5/7/9 pojawi się długo wyczekiwany PURO Hotel Warszawa. Goście będą mogli spędzić czas w nowoczesnym budynku zaprojektowanym przez studio Jems Architekci – w otoczeniu pięknych przedmiotów, wysmakowanego wzornictwa, ikon designu oraz lokalnych i międzynarodowych dzieł sztuki. Ukłonem w stronę bogatej historii miasta będą zaprojektowane przez Olkę Osadzińską zdobienia ścienne, które pokryją ściany całego parteru – przestrzeni restauracji oraz lobby hotelu.

Artystyczne kolaże wykonane w oparciu o archiwalne mapy Warszawy w połączeniu z botanicznymi elementami i utrzymane w delikatnych barwach nawiązujących do kolorów stolicy, sprawią, że w przestrzeniach PURO teraźniejszość spotka się z przeszłością i przyszłością Warszawy. To jeden z pierwszych projektów – w historii hoteli PURO i w światowym hotelarstwie, w których tak ważna część wystroju, na tak wielkiej powierzchni, została w pełni oddana w ręce artysty i zaprojektowana od podstaw dla całego wnętrza.

Mapy stolicy i starodawne ryciny w interpretacji artystki są czymś więcej niż tylko gustowną dekoracją ścienną – to metafora podróży w czasie i w przestrzeni, hotel będzie początkiem tej inspirującej wyprawy. – Projekt zdobień ściennych dla warszawskiego hotelu PURO był wspaniałym wyzwaniem i bardzo osobistym projektem – od lat oprowadzałam po Warszawie zagranicznych gości starając się pokazać im miasto, które znam, a które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Warszawa to historia, energia, kreatywność i nieustanna transformacja – spojrzenie na stare mapy, na których jak na dłoni widać zmiany krajobrazu i historii – zachęca do tego by spojrzeć na Warszawę jak na żywy organizm i rozpocząć swoje własne poszukiwania tego, czym jest miasto. Proust mówił, że prawdziwa odkrywcza podróż, to nie poszukiwanie nowych lądów, a nowego spojrzenia i do tego chcemy zachęcić odwiedzających – mówi Olka Osadzińska.

Jak podkreślają odpowiedzialni za projekt wystroju hotelu architekci z londyńskiego studia DeSallesFlint, nadrzędnym celem w projektowaniu wnętrz było kreowanie doświadczeń i dostarczanie inspiracji – PURO pomaga odkryć prawdziwą duszę miasta – jej fragmenty zamknięte są we wszystkich elementach projektu, od tkanin i dywanów, przez łączenie roślin i surowych materiałów, hotel sam w sobie jest podróżą przez artystyczny proces jego twórców.

Choć wszystkie hotele grupy projektowane są z poszanowaniem historii i tradycji, PURO łączy w sobie zarówno aspekty lokalne jak i międzynarodowe. Również mapy wykorzystane przez Olkę do projektu to oryginalne dokumenty sporządzone w różnych językach obcych – francuskim, rosyjskim, niemieckim, czeskim oraz angielskim. Źródłem inspiracji artystki była zatem historia Warszawy oraz jej związki z innymi europejskimi metropoliami, co znajduje swój wyraz w kolażach ściennych, w których przeplatają się trzy wiodące elementy: klasyczna architektura starej Warszawy, nowoczesny krajobraz urbanistyczny oraz wyrastające z mapy motywy kwiatowe i roślinne.

Więcej na: www.purohotel.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Szyk dawnego Krakowa w nowej odsłonie hotelu Puro

Szyk dawnego Krakowa

Kraków | 8 grudnia 2020

Nowa odsłona hotelu Puro Kraków Old Town proj. Zuzy i Piotra Paradowskich