Szyk dawnego Krakowa w nowej odsłonie hotelu Puro

Jeden z pierwszych hoteli sieci Puro, otwarty w 2013 roku tuż obok zabytkowej Starówki w samym sercu Krakowa, przeszedł właśnie gruntowną metamorfozę. Nowy wystrój wnętrz, zaproponowany przez biuro projektowe Zuzy i Piotra Paradowskich, przywołuje szyk dawnej stolicy, a jednocześnie korzysta ze współczesnego rzemiosła.

Otwarty 7 lat temu hotel znajduje się tuż obok zabytkowej Starówki, w samym sercu Krakowa. Do współpracy przy jego tegorocznej przemianie zaproszono krakowską pracownię projektową Zuzy i Piotra Paradowskich, która umiejętnie połączyła inspirację międzywojennymi, wytwornymi kawiarniami z klimatem modernistycznych hoteli z połowy wieku. W efekcie wnętrza to subtelne połączenie nowoczesności i szyku dawnego Krakowa.

nowy_puro_hotel_krakow_old_town_paradowski_foto_pion_designalive-17

W przestrzeniach wspólnych naturalny dąb kontrastuje z chłodnym kamieniem, a wszystkie szklane i ceramiczne elementy powstały w polskich pracowniach. Czerpiąc z wielu niekonwencjonalnych inspiracji, takich jak wnętrza międzywojennych krakowskich kawiarni czy kultowych hoteli Forum i Cracovia, nowe Puro oddaje hołd ważnym rozdziałom historii polskiego designu.

Po wejściu do holu gości wita misterna mozaika projektu Tomasza Opalińskiego, który jest też pomysłodawcą imponujących rozmiarów drewnianej płaskorzeźby w lobby. Artysta stworzył również ponad 70 prac, które zdobią pokoje. Nie zabrakło w nich też współczesnego rzemiosła i sztuki, będących dziełem młodych artystów związanych z krakowskim środowiskiem twórczym, m.in. Tomasza Barana, Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej, Wojciecha Ireneusza Sobczyka, Jakuba Woynarowskiego i Marty Antoniak. W pokojach hotelowych znaleźć można drzeworyty, printy czy litografie stworzone przez Martę Wojtuszek, Agnieszkę Owsiany i Bartłomieja Chwilczyńskiego.

nowy_puro_hotel_krakow_old_town_paradowski_foto_pion_designalive-22

W całym hotelu znajdziemy europejskie klasyki designu ze Skandynawii i Włoch, a także Holandii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Na meble oraz oświetlenie składają się takie marki jak &Tradition, Artek, Carl Hansen & Søn i Cassina, Massproductions, Wästberg, Dirk Vander Kooij, Areti, Verpan, Bocci, Friends & Founders oraz Tom Dixon. Nie zabrakło również dwóch stałych partnerów marki: Røros Tweed i Marii Jeglińskiej. Projektanci połączyli siły tworząc limitowaną kolekcję koców z norweskiej wełny, dostępnych w nowo otwartym hotelu.

Puro Kraków Old Town to jednak nie tylko design i sztuka, ale także jedzenie. Zarówno goście hotelowi, jak i mieszkańcy Krakowa, mogą spotkać się przy wspólnym stole w Hincie, nowo otwartym bistro i barze.

Więcej na: www.purohotel.pl

Powiązane artykuły:

Willa przepełniona słońcem

Palma de Mallorca

Kraków | 11 kwietnia 2020

Nowoczesność i śródziemnomorska tradycja we wnętrzach willi na Majorce

Kraft. W przestrzeniach dawnej kuźni

Kraft

Radom | 30 stycznia 2018

W przestrzeniach dawnej kuźni.