Wir wkręcony w galerię

W Galerii Północnej w Warszawie odsłonięta została rzeźba Wir autorstwa Oskara Zięty. Jest ona najwyższą rzeźbą w stolicy i pierwszym manifestem technologii FiDU, który powstał w tak dużej skali. 


Wir wyróżnia się nie tylko pod względem estetycznym, lecz również konstrukcyjnym i technologicznym.

Wir – rzeźba Oskara Zięty

Rzeźba została stworzona w technologii FiDU wynalezionej przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształtów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki „nadmuchiwaniu” sprężonym powietrzem. Nieregularna struktura rzeźby ma zachęcić klientów do częstej zmiany punktu obserwacji, a co za tym idzie – zaktywizować ruch na wyższych piętrach.

Rzeźba składa się z pięciu przenikających się profili o wysokości 24 metrów, wijących się od sufitu aż po grunt przez wszystkie kondygnacje. Jej forma nawiązuje do naturalnego wiru, którego główną cechą jest zmienność. Rzeźba ukazuje zupełnie inne oblicze, w zależności od punktu obserwacji. Jej niecodzienna forma i imponujące rozmiary zachęcają do wejścia na kolejne piętra i spojrzenia na dzieło z nowej perspektywy. Tafla wody znajdująca się u stóp Wiru stwarza efekt lustra i nadaje instalacji nowy wymiar. Lokalizacja rzeźby i otoczenie zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć przestrzeń do kontemplacji sztuki mimo zakupowego zgiełku.

– Wir jest największą stojącą rzeźbą, jaką wykonaliśmy w naszej pracowni. Każdy element tego projektu stanowił wyzwanie, ale już na etapie szkiców wiedzieliśmy, że będzie wyjątkowy – podsumowuje Oskar Zięta. – Praca nad Wirem była niezwykłą przygodą napędzaną świadomością, 
że wyprowadzamy sztukę z pracowni do przestrzeni publicznej. Od początku mojej pracy nad technikami obróbki stali dążyłem do pokazania, że ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie a design nie jest żadnym uniwersalnym wzorem do naśladowania. Jest nieszablonowym sposobem myślenia, eksperymentowaniem, przekraczaniem granic. To właśnie uosabia Wir.

– Rzeźba Oskara Zięty wprowadza nową jakość do sztuki użytkowej. W przeciwieństwie do większości dzieł zlokalizowanych w przestrzeniach komercyjnych, Wir został stworzony specjalnie z myślą o Galerii Północnej. Wyrastając z najniższego poziomu i pnąc się aż na wysokość dachu prowadzi klientów przez poszczególne poziomy obiektu, a dzięki artystycznym nawiązaniom do natury, doskonale wpisuje się w naszą ekologiczną strategię – podkreśla Agnieszka Nowak, dyrektor Galerii Północnej.

To już druga rzeźba autorstwa Zięty odsłonięta w ostatnich miesiącach. Pierwsza była NAWA we Wrocławiu.

Więcej na: www.zieta.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Czarodziejska góra

Czarodziejska góra

Bad Gastein | 8 lutego 2023

Piotr Wiśniewski z pracowni weStudio zaprojektował butikowy hotel w Alpach

Szukając perfekcji

Szukając perfekcji

Warszawa | 11 października 2022

W II edycji konkursu Wnętrze Roku SAW do zdobycia łącznie 100 000 zł