13 Red Dotów dla Polski, w tym ten najważniejszy Best of the Best

Producenci i projektanci z 54 krajów, 5500 zgłoszeń z całego świata, 13 nagród dla polskich marek. Międzynarodowe jury konkursu Red Dot podjęło już decyzję. Poznajecie najlepsze produkty roku 2017.

Przyznawane od ponad 60 lat Red Dot Awards to jedne z najważniejszych międzynarodowych nagród w dziedzinie projektowania. Kolejny już raz 39 ekspertów z całego świata zebrało się w Essen i przez kilka dni oceniało zgłoszone do konkursu produkty. Każdego roku do grona jury powołani są tylko niezależni projektanci, wykładowcy kierunków projektowania i dziennikarze specjalizujący się we wzornictwie. Analizują każdy obiekt indywidualnie, przyznając nagrodę Red Dot za wysoką jakość i innowacyjność. W tym roku na konkurs wpłynęło 5500 zgłoszeń z 54 krajów. Red Dot Best of the Best nagrodzono aż 102 produkty, Red Dotem: 1405, a wyróżnieniem honorowym: 52.

Podsumowując tegoroczną edycję konkursu organizatorzy podkreślają, że jedną z najważniejszych i najbardziej docenionych tendencji jest refleksja nad odpowiedzialnością wobec środowiska, co widoczne jest w poszukiwaniu przez producentów trwałości zarówno w materiale, jak i w projektowaniu produktu. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak rozwijają się prace nad materiałami naśladującymi lub kopiującymi procesy organiczne. Przez miliony lat natura doskonaliła swoje systemy. My, jako ludzie, musimy tylko z tego korzystać – podkreśla juror, ekspert ds. materiałów i najnowszych technologii dr Sascha Peters. Ugruntowaną pozycję w konkursie Red Dot mają również roboty przemysłowe, które teraz wchodzą do kolejnych obszarów życia człowieka i jego gospodarstwa domowego – od koszenia trawników, czyszczenia okien aż po odkurzanie. – W najbliższej przyszłości coraz więcej produktów będzie autonomicznych dzięki sztucznej inteligencji. Będą żyć obok nas – będą naszymi codziennymi znajomymi. To, w jaki sposób je zaprojektujemy może okazać się niezwykle ważne – przyznaje członek jury Nils Toft.

Jak co roku nie zabrakło również polskich akcentów. Poznajcie polskie marki i projektantów, którzy w tym roku otrzymali nagrody Red Dot!

Red Dot: Best of the Best
• System biurek Stand Up z manualną regulacją wysokości blatu marki Mikomax. Projekt: Tomasz Augustyniak, zespół projektowy Mikomax

– Postawiłem na prostą i oszczędną formę, która w całości daje świeży efekt i doskonale sprawdziła się w tym projekcie wyróżniając go. Dodatkowo Stand Up daje możliwości personalizacji, pozostawienia ażurowej ramy bądź wypełnienia jej tkaniną o dowolnej kolorystyce – przekonuje Tomasz Augustyniak, autor nowej odsłony Stand Up.

– Nagroda Red Dot: Best of the Best dla biurka Stand Up jest dla nas bardzo ważnym wyróżnieniem i dowodem, że nasza wizja biura dostosowanego dla potrzeb pracownika jest słuszna. Proces projektowania mechanizmu wykorzystanego w przypadku nagrodzonego systemu był poparty badaniami i obserwacją potrzeb użytkowników. Przyglądając się trendom na rynku pracy zauważyliśmy lukę. Kwestie ergonomii od kilku lat stawiane są na pierwszym miejscu, jednak dostępne do tej pory projekty sit & stand nie były tak wygodne i funkcjonalne jak Stand Up. Wymagały podłączenia do elektryfikacji, zmiana wysokości blatu była czasochłonna, a projekty często nie wykorzystywały potencjału, jaki daje podniesienie blatu. Te wnioski doprowadziły nas do stworzenia podstawowej wersji Stand Up z opatentowaną przez nas manualną regulacją wysokości blatu, która osiągnęła duży sukces i cieszy się niesłabnącą popularnością. Dlaczego? Bo jest intuicyjna w obsłudze, bardzo łatwa, szybka i cicha – przekonuje Janusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Mikomax Smart Office.

Red Dot
• Kolekcja mebli Chic Air, Profim. Projekt: Agence Christophe Pillet
Uhonorowana kolekcja Chic Air to niezwykle lekkie w formie meble, które wyróżnia minimalistyczny, wysublimowany design. Kompaktowe krzesła i ławki są nieszablonowe, delikatne i doskonale nadają się do miejsc spotkań. Utrzymany w tej samej konwencji, nieco niższy fotel to też przykład wyjątkowo lekkiego wzornictwa, które najlepiej sprawdza się w mniej formalnych, ale wysublimowanych wnętrzach. Kolekcja oparta jest o kanciaste, geometryczne formy połączone z delikatnymi przekrojami stelaża podtrzymującego całość. Charakteru kolekcji dodaje możliwość połączenie dwóch różnych powierzchni tapicerowanych – wysokogatunkowej skóry na zewnątrz i miękkiej tapicerki wewnątrz kubełka.

• Lampa nocna Flexi marki Furnika. Projekt: Saidi’sign Produkt und Grafikdesign

• Fotel Riverside, producent Tonon & c.spa. Projekt: Mac Stopa

• Wnętrza lobby biurowca Warsaw Spire. Projekt: Mac Stopa/Massive design
Massive Design pod kierownictwem Przemysława Mac Stopy zaprojektowało w biurowcu niemal wszystkie elementy lobby i powierzchni wspólnych wieży oraz blisko 70 proc. dostępnej powierzchni biurowej. Wykończenia zaprojektowane przez Maca Stopę na cele produkcji seryjnej zostały połączone z autorskimi rozwiązaniami obudów ścian i sufitów  oraz wnętrz kabin windowych co pozwoliło stworzyć dynamiczny i przestrzenny ciąg organicznych geometrii. Dzięki temu można było uzyskać ogólne wrażenie harmonii i spójności futurystycznego projektu.

• Panele dekoracyjne ARSTYL, porducent: NMC. Projekt: Mac Stopa
Panele otrzymały aż dwie nagrody Red Dot Design Award 2017 – w kategorii Interior Design Elements i Materials and Surfaces. Pozwalają one na kreatywne projektowanie trójwymiarowych ścian. Przemysław Mac Stopa zaprojektował je dla belgijskiej firmy NMC.

• Oświetlenie przemysłowe Cruiser 2 Led, LUG Light Factory. Projekt: LUG Light Factory

• Autoklaw mikrofalowy do sterylizacji mediów płynnych MICROJET, ENBIO Technology. Projekt: BRANDSPOT

• Kompaktowy autoklaw parowy STEAMJET, ENBIO Technology. Projekt: BRANDSPOT

• Robot rehabilitacyjny Luna EMG, Egzotech. Projekt: Husarska Design Studio
Luna EMG jest pierwszym robotem rehabilitacyjnym na świecie który wykorzystując elektromiografię (EMG) pozwala aktywnie ćwiczyć osobom cierpiącym na schorzenia nerwowo-mięśniowe, nawet z zaawansowanym zanikiem mięśni. Wspomaga rehabilitację kończyny górnej i dolnej. Oferuje szeroki wachlarz programów terapeutycznych, dostosowując zakres ruchu i poziom trudności ćwiczeń do możliwości pacjenta. Ćwiczeni
z Luną EMG nie są zwykłą rehabilitacją, ich innowacyjny charakter polega m.in. na tym że są one wykonywane w formie gier komputerowych. Zamiast zwykłych ćwiczeń pacjent może podbijać kosmos, omijać asteroidy czy układać rzędy kulek w grze logicznej. Pacjent zapomina na chwilę o bólu, skupia się na tym, że gra, a przy okazji jest diagnozowany i ćwiczy.

• Czytnik ebooków inkBOOK, Arta Tech. Projekt: Arta Tech, id group

Wyróżnienia honorowe:
• Multisensoryczna kołysko-huśtawka Memola, Wiczuk-Polinski.Projekt: Wiczuk-Polinski

• Kolekcja toreb i plecaków Cargo Reflective, Migfactory Anna Migacz Lesinska. Projekt: Migfactory Anna Migacz Lesinska. Modele nagrodzonej linii to najnowsza kolekcja firmy OWEE powstała dla miejskich wędrowców. Kolekcja wykonana została z Cordury – najbardziej wytrzymałej tkaniny stosowanej przez firmy outdoorowe i armie na całym świecie – w połączeniu z odblaskową nitką. To sprawia, że produkty są widoczne nawet do 150 metrów po oświetleniu w ciemności.

Red Dot Awards przyznawane są od 62 lat – obok iF Design Awards, również wywodzących się z Niemiec, to najważniejsze nagrody w dziedzinie projektowania na świecie.

Gala wręczenia Red Dot Awards odbędzie się 3 lipca w Essen.
Wystawa „Design on Stage – Winners Red Dot Award: Product Design 2017” potrwa do 6 sierpnia 2017 w Red Dot Design Museum w Essen

Więcej na: www.red-dot.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: