WYSPIARSKIE BUDOWNICTWO: VILLA MANDRA Z WIDOKIEM NA ZACHÓD SŁOŃCA

DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: CLAUS BRECHENMACHER, REINER BAUMANN

MYKONOS 19.5.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Usytuowana na szczycie wzgórza Aleomandra na greckiej wyspie Mykonos, prawie całkowicie ukryta przed światem, Villa Mandra zapewnia swoim mieszkańcom widok wprost na morze, bajeczne zachody słońca oraz sąsiednią wyspę Delos.

Dom wakacyjny z 6 sypialniami, został zbudowany dla młodej, dynamicznej pary, aby celebrować czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi. Starannie przemyślana architektura została uzupełniona doskonale zaprojektowanym ogrodem o kamiennych ścianach, który osłania ją od drogi z tyłu. W tym projekcie forma podąża bardziej za emocjami niż za funkcjonalnością, ponieważ każda przestrzeń staje się kolejną okazją do odpoczynku, refleksji i eksploracji.

Aby zapewnić gościom schronienie przed intensywnym klimatem, Studio K zainspirowane skromną złożonością wyspiarskiej architektury, zredukowało plan zagospodarowania do trzech małych, tradycyjnie bielonych budynków oraz dziedzińca z rozległą, ale lekką pergolą zapewniającą schronienie przed słońcem. Dziedziniec ten staje się centralnym punktem domu - płynnie połączonym z salonem i kuchnią oraz wychodzącym na basen i ogrody za nim. Pod ogrodem, przy basenie, znajdują się prywatne sypialnie, oddzielone dla zachowania prywatności i cieszenia się niczym niezakłóconym widokiem na morze. Ich separacja klarownie dzieli przestrzeń zabudowy na społeczną i prywatną.

Na charakter domu składa się paleta tradycyjnych materiałów, takich jak wapno, kamień i drewno, które zostały zastosowane i zaprojektowane przy użyciu współczesnych technik w celu stworzenia architektury łączącej dziedzictwo i lokalność ze współczesnym życiem. Ręcznie budowane kamienne ściany dają poczucie stabilności; zaokrąglone krawędzie są idealnie płaskie i gładkie. Przestrzenie zewnętrzne zostały zacienione przez kratownicę z drewna kasztanowego, która tworzy pergolę.

Wyposażenie jest proste, wręcz surowe. Długi drewniany stół jadalny autorstwa Giorgosa Kaprarasa znajduje się po jednej stronie dziedzińca, pod lampami zwisającymi z krokwi. Niskie drewniane stoły i krzesła ustawione są obok szerokich tapicerowanych sof w odcieniach miękkiej szarości, rozproszonej monochromatycznymi poduszkami o różnorodnych teksturach. Ozdobę stanowią liczne rośliny i ceramiczne rzeźby.

Villa Mandra opiera się na skromnej cykladzkiej tradycji, wzbogaconej naturalną materialnością i inspirowanej współczesnym życiem letnim.

Więcej na: www.k-studio.gr