WYDZIAŁ RADIA I TELEWIZJI W KATOWICACH NAJLEPSZĄ POLSKĄ REALIZACJĄ ARCHITEKTONICZNĄ UBIEGŁEGO ROKU

TEKST: TWO, ZDJĘCIA: JAKUB CERTOWICZ

KATOWICE 6.6.2018

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdobył Grand Prix Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

Wydział Radia i Telewizji w Katowicach to budynek Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowany przez polsko-kataloński zespół architektów. Studio BAAS, Grupa 5 Architekci oraz MAŁECCY biuro projektowe dołożyli wszelkich starań aby uzupełnić fragment miasta. Klinkierowa fasada budynku idealnie podkreśla śląski charakter i surowy wyraz otoczenia. Ażurowa elewacja i sączące się światło, w odmienny sposób o każdej porze dnia tworzy niepowtarzalny nastrój. WRiTV idealnie koresponduje z otoczeniem i stanowi nienarzucające się tło dla starych kamienic.

Jury konkursu Nagrody Roku SARP uznało WRiTV za najlepszą polską realizację architektoniczną ubiegłego roku przyznając mu Grand Prix. Nagrodę przyznano za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast. Za wrażliwość i kreatywność w wykorzystaniu charakterystycznych dla miejsca materiałów - ceramiki; za plastyczną delikatność, która pozwala współistnieć architekturze różnych epok; za trafne uchwycenie i oddanie w architekturze charakteru i nastroju miejsca. Ostatnio budynek otrzymał również tytuł Bryły Roku Jury 2017 roku.