Pamiątkowe zdjęcie laureatów, jurorów i organizatorów konkursu, który miał swój finał w minioną sobotę w ramach Design Alive Talks: Brave New Client podczas łódzkiego festiwalu designu.

WIELKI FINAŁ „KREACJI Z NATURY”

TEKST: ANGELIKA OGROCKA, ZDJĘCIA: ANGELIKA OGROCKA, MATERIAŁY PRASOWE

ŁÓDŹ 23.10.2014

DESIGN DESIGN ALIVE AWARDS 2014 RZECZY WYDARZENIA

Konkurs "Kreacje z natury" rozstrzygnięty. Zwyciężył projekt deski podłogowej wykorzystujący technikę łączenia drewna z porcelaną.

"Kreacje z natury” to wielowymiarowy projekt, który Barlinek Institute of  Design oraz Design Alive realizują wspólnie od blisko roku. Jego najważniejszą częścią stał się konkurs dla projektantów i architektów polegający na przygotowaniu koncepcji nowego wzoru deski podłogowej dla kolekcji Smaki Życia 2015. Spośród blisko 70 zgłoszeń wybrano w pierwszym etapie 15 zespołów projektowych, które wzięły udział w warsztatach rzemieślniczych w barlineckich fabrykach, aby następnie wykorzystać nabytą wiedzę i przygotować finalny projekt konkursowy.

Łódzki finał konkursu poprzedził wykład Przemo Łukasika z Medusa Group, który przewodniczył pracom jury. Opowiedział o koncepcji przestrzennej instalacji stworzonej jako część "Kreacji z natury" i premierowo przedstawił podczas festiwalu. - Dociekając sedna tego miejsca, próbowałem przejść do współczesnej interpretacji, która przy okazji tego, że powinna wywołać jakąś reakcję u odbiorcy, ma na chwilę dać mu szansę na pauzę w czasie wydarzenia - podkreślał architekt. Obcowania z naturą doświadczyło wielu odwiedzających festiwal - instalacja z pogranicza architektury i sztuki wciągała widzów w świat natury wizualnie oraz sensualnie, wabiąc zapachem surowego drewna.

W tematykę konkursu wprowadziła dyrektor marketingu marki Barlinek, Dorota Karbowska-Zawadzka - "Kreacje z natury" były pierwszym krokiem, natomiast już dziś planujemy kolejne, dzięki którym zdolni i kreatywni designerzy będą mogli mieć swój wkład w tworzenie naszego produktu oraz marki Barlinek - tłumaczyła pomysłodawczyni. Na scenie pojawili się też inni członkowie jury - Agnieszka Stefańska oraz Przemo Łukasik, którzy pogratulowali laureatkom. Wyróżnienie  w wysokości po tysiąc złotych otrzymały Anna Łoskiewicz-Zakrzewska oraz Joanna Ochota. Trzecie miejsce wraz z dwoma tysiącami złotych przypadło w udziale Agacie Smok, drugą nagrodę otrzymała Maja Sobura. - Jestem bardzo zaskoczona. Obecnie studiuję na trzecim roku wzornictwa w Poznaniu. Był to mój pierwszy konkurs, w którym wystartowałam. Zrobiłam deskę wykończoną porcelaną. Wydawało mi się, że to zbyt abstrakcyjny pomysł, by mógł przejść dalej. Cieszę się, że zostałam wyróżniona w ten sposób - dziękowała zwyciężczyni.

Nie przyznano pierwszej nagrody. Przewodniczący jury, Przemo Łukasik tłumaczy taką decyzję. - Nie udało się wyłonić produktu, który byłby interesujący i kwalifikowałby się do wdrożenia, uruchomiłby falę linii produkcyjnej. Dlatego świadomie podjęliśmy decyzję o nieprzyznawaniu pierwszej nagrody. Natomiast prace były bardzo interesujące, więc naszym obowiązkiem było, aby je wyróżnić. Może okazać się, że potrzebują kilku spotkań i pomysły wiszące na tablicach, staną się łatwiejsze w produkcji.

- Mnie bardzo ucieszyły dwa fakty, które ujawniły się w trakcie konkursu. Po raz kolejny młodzi polscy projektanci pokazali swoją niezwykłą kreatywność i nieprawdopodobny zapał do pracy, co przełożyło się na ciekawe rozwiązania. Pokazaliśmy też nową jakość w tworzeniu i promocji nowych produktów, której finalnym efektem była instalacja z Deski Barlineckiej architekta Przemo Łukasika i Medusa Group - podkreślał Wojciech Trzcionka, dyrektor wydawniczy magazynu "Design Alive".

Prezentacja finałowych realizacji odbędzie się już w grudniu podczas gali Design Alive Awards 2014. Z kolei oficjalna premiera kolekcji podłóg Smak Życia będzie miała miejsce na poznańskiej Arenie Designu 2015.

Więcej informacji na: www.kreacjeznatury.pl, www.barlinek.com.pl, www.lodzdesign.com