Odważne wizje przyszłości – rusza Łódź Design Festival 2022

– Tegoroczna edycja Łódź Design Festival 2022, pod hasłem Re:generacja, jest zachętą do poszukania odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzymy się na początku trzeciej dekady XXI w. Na festiwalu zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas – tak o koncepcie 11-dniowego festiwalu mówi jego dyrektor Michał Piernikowski.

Organizatorzy przygotowali bogaty program, w którym nie zabraknie międzynarodowego konkursu wzorniczego dla młodych projektantów make me! oraz plebiscytu must have na najlepsze polskie produkty. Na zwiedzających od 12 do 22 maja czekać będą także wystawy w przestrzeni Art_Inkubator oraz w miejscach towarzyszących, debaty i panele dyskusyjne, a także aktywności dla młodszej widowni.

Ideą, która będzie przyświecać wszystkim wydarzeniom, to zachęcenie do dokonania głębszej refleksji nad stanem aktualnego świata i wyzwaniom, które przed nami stawia. Aby na końcu stwierdzić, że tytułową Re:Generację musimy traktować jako stały proces, który pozostanie już z nami na zawsze.

Przyszłości się nie przewiduje. Przyszłość się projektuje

Łódź Design Festival 2022

Szczególne miejsce w programie łódzkiego festiwalu zajmuje Archiblok. Ważnym tematem tegorocznej debaty będą działania poświęcone tematyce miejskiej i architektonicznej. Podczas spotkania, które odbędzie się 22 maja o godz. 11:00, zaproszeni goście m.in.: Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA), Przemo Łukasik (medusa group), Jo Jurga będą chcieli zwrócić szczególną uwagę na relację miasto – człowiek – zieleń; poruszyć tematy naszego samopoczucia w dostępnych przestrzeniach – zarówno publicznych, jak i prywatnych oraz zastanowić się jak otoczenie może wpływać na nasze zmysły, stan ducha. Ważnym wątkiem tegorocznej debaty, którą poprowadzi reporter, fotograf i tłumacz architektury Filip Springer, będzie także regeneracja architektury. Uczestnicy spotkania wspólnie postarają się odpowiedzieć na pytanie: jak czerpać z historii i jak adaptować istniejące przestrzenie do obecnych potrzeb.

Istotnym uzupełnieniem tegorocznego Łódź Design Festival jest cały blok wystaw towarzyszących festiwalowi. Zapoznamy się z „Elementarzem polskiego dizajnu” i architekturą ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL–u, dzięki wystawie „Ostatni turnus”.  Na terenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki zostanie zaprezentowana także wystawa poświęcona tegorocznym nagrodom Mies van der Rohe Award. Niezwykle ciekawą tematykę podejmuje wystawa „Dobra/Noc”, która opowiada o tym, co składa się na dobry sen.

– Obserwatorzy kolejnych edycji Łódź Design Festival zauważają, że staramy się zagłębiać w tematy, które nie przebiły się jeszcze do szerszej świadomości. W trakcie poprzednich festiwali zachęcaliśmy na przykład do naprawiania rzeczy, szukaliśmy sposobów na zmniejszenie zaśmiecenia środowiska tworzywami sztucznymi, analizowaliśmy mocne strony rzemiosła. Naszą ambicją jest, żeby festiwalowe hasła wzmacniały pozytywne trendy, które są szansą na to, że na nowo określimy kształt codzienności. Co roku staramy się, aby hasła nawiązywały do najważniejszych w danym czasie zjawisk. Tegoroczne przyszło dosyć naturalnie. Re:Generacja to z jednej strony wezwanie, abyśmy spróbowali się zregenerować fizycznie, psychicznie. Niezmiennie istotne są tematy związane z katastrofą klimatyczną. Spróbujemy zastanowić się, w jaki sposób możemy zregenerować naszą planetę, ale i nasze zachowania, sposoby, w jakie wytwarzamy przedmioty, kształtujemy nasze otoczeni, żyjemy – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, zapraszając jednocześnie do własnego zdefiniowania, czym jest owa regeneracja.

Pełna wersja programu Łódź Design Festival oraz opisy wszystkich wydarzeń i wystaw dostępne są na stronie lodzdesign.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: