ŁDF: Kolaboracje z naturą by Przemo Łukasik

łódź | Joanna Szczygieł

8 października 2014 | Architektura | Design | Wydarzenia |

Podczas tegorocznego Łódź Design Festivalu odbędzie się premiera instalacji przestrzennej autorstwa architekta Przemo Łukasika i Medusa Group. Instalacja inspirowana „Kreacjami z natury” powstała w ramach nowatorskiego i wielowymiarowego przedsięwzięcia realizowanego od blisko roku przez magazyn „Design Alive” i markę Barlinek.

Premiera instalacji przestrzennej Przemo Łukasika

– Od pierwszej dyskusji nad koncepcją współpracy z marką Barlinek wiedzieliśmy, że chcemy zrobić coś nieszablonowego, a jednocześnie przekładającego się na konkretne działania na kilku poziomach. Wyjście poza schemat myślenia o deskach podłogowych nakierowało nas w stronę walorów drewna – dotyku, zapachu, skojarzeń z naturą. To niesamowite, jak silnie tożsamość tej polskiej marki wyrasta ze świadomości wyjątkowego surowca jakim jest drewno oraz najlepszego rzemiosła już od ponad 200 lat. Postanowiliśmy stworzyć warunki do konfrontacji tego potencjału ze światem najlepszego wzornictwa, z którym jako opiniotwórcze medium obcujemy na co dzień. Tak narodziła się ta kolaboracja: wyjątkowa, bo angażująca wybitnych architektów i projektantów, dająca pole do dyskusji i twórczości oraz ambitna, bo ukierunkowana na konkretne efekty nie tylko w zmianie wizerunki marki, ale i konkretnych projektach gotowych do wdrożenia – mówi Iwona Gach, dyrektor marketingu i reklamy „Design Alive”.

W ramach „Kreacji z natury” odbyły się dotychczas intensywne warsztaty rzemieślnicze dla projektantów i architektów w zakładach Barlinka, warsztaty kreatywne dla dzieci, dwuetapowy konkurs dla projektantów, inspirujące spotkania i rozmowy z ambasadorami konkursu oraz zwieńczenie projektu – wyjątkowy artystyczny performance: przestrzenna instalacja, która zostanie premierowo przestawiona na Łódź Design Festiwalu.

Do zaprojektowania instalacji inspirowanej „Kreacjami z natury” zaproszono Przemo Łukasika – wybitnego polskiego architekta z Medusa Group, twórcę ikonicznego Bolko Loftu, jednocześnie jurora konkursu.

– Bardzo się cieszę, gdy polscy producenci poszukują inspiracji i ciekawych pomysłów wśród polskich projektantów. To ważne, że ta świadomość współpracy się rozpowszechnia, a projektowanie nie kojarzy się jedynie ze słowem „ładne”, które oczywiście jest słowem ważnym, ale w moim pojęciu, jest uzupełnieniem słowa „funkcjonalne”. „Kreacje z natury” to ciekawy pretekst do szukania związków i zależności pomiędzy technologią i naturą, które nie zawsze muszą opierać się o pełną symbiozę, a ich reakcja, która potrafi uwolnić się w wyniku zamierzonego konfliktu może okazać się równie inspirująca dla projektanta jak i producenta – mówi o współpracy Przemo Łukasik. Zapytany o ideę instalacji dodaje: – Od samego początku chcieliśmy uciec od bezpośrednich skojarzeń z finalnym produktem Barlinka – deski parkietowej. Szukaliśmy autorskiej interpretacji „natury” i chcieliśmy podzielić się z odbiorcą wybranym efektem – reakcją. To instalacja, która ma oddziaływać na odbiorcę i prowokować do skojarzeń. Chcemy zmusić użytkowników do „pauzy” w zwiedzaniu wystawy, „wciągnąć” ich w świat zinterpretowanej przez nas natury i dać im możliwość położenia się w pawilonie – wyjaśnia architekt.

Instalację można oglądać przez cały czas trwania Łódź Design Festival (9-19.10.2014) na dziedzińcu Centrum Festiwalowego1 przy ul. Tymienieckiego 3. Zapraszamy także na spotkanie z Przemo Łukasikiem oraz ogłoszenie wyników konkursu „Kreacje z natury”, które odbędą się 18 października o godz. 11.00 podczas bloku „Design Alive Talks: Brave New Client” prowadzonego przez Ewę Trzcionkę, redaktor naczelną „Design Alive”.

Więcej: www.kreacjeznatury.pl, www.lodzdesign.com

2przemo_lukasik_instalacja_designalive

no images were found

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ocalić Szyb Krystyna

Ocalić Szyb Krystyna

Bytom | 16 czerwca 2024

Ikona śląskiej architektury przemysłowej ma szansę na rewitalizację

Warszawski sen

Warszawski sen

Warszawa | 1 kwietnia 2024

Kolejny felieton architekta Przemo Łukasika z cyklu „Bagaż podręczny”