Jak młodzi polscy designerzy projektują nasz wolny czas

Czas wolny, rekreacja, ekologiczny design to zagadnienia, na których koncentruje się wystawa „Piknik na skraju drogi” prezentująca prace finalistów konkursu Mazda Design Experience 2020/21.

Zwiedzający wystawę zorganizowaną w ramach Łódź Design Festival 2022 będą mieli okazję zobaczyć projekty młodych gwiazd polskiego designu, stworzone z myślą o szeroko rozumianej rekreacji. Wystawę można oglądać od 12 do 22 maja w łódzkim Art Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3.

Tytuł prezentacji – „Piknik na skraju drogi” – podsumowującej 11. edycję konkursu projektowego Mazdy zawiera nawiązanie do słynnej powieści braci Strugackich, klasyków światowej fantastyki. Z jednej strony został potraktowany dosłownie – tematem konkursu Mazda Design Experience 2020/21 była reKREACJA rozumiana jako odnowa mentalna i fizyczna człowieka. Z drugiej, można ten tytuł rozumieć także jako sygnał przełomu – „designu na skraju”, w którym proces twórczego re-designu buduje na nowo harmonijną relację człowieka z naturą.

Wystawa „Piknik na skraju drogi” dobrze wpisuje się w charakter tegorocznej edycji Łódź Design Festival 2022, której hasłem stała się „re:generacja”.

Prezentowane obiekty odnoszą się do poprawy kondycji mentalnej i fizycznej człowieka – w tym sensie ekspozycja stanowi jeden z ważnych punktów programu festiwalu.

Przyszłość polskiego designu

Na wystawie zostaną pokazane prace sześciorga polskich projektantów – finalistów konkursu Mazdy: Martyny Piątek; Alka Rokosza; Wojciecha Błaszczyka; Karoliny Gardzilewicz; Anny Elizy Gwiazdy i Konstancji Kaźmierczyk. To młode pokolenie polskich twórców designu doskonale rozumie wyzwania współczesności, potrzebę nowego podejścia do projektowania i do świata, w którym żyjemy. Nieprzypadkowo jury konkursu wybrało ich spośród 150 zgłoszeń młodych, polskich twórców. Wyboru dokonywali wybitni projektanci – Tomek Rygalik; Agnieszka Bar i Alicja Patanowska; redaktor naczelna Magazynu „Czas na Wnętrze” – Anna Grużewska oraz dyrektor Europejskiego Centrum Designu Mazdy – Jo Stenuit.

Przeznaczeniem każdego z przedmiotów prezentowanych na wystawie jest jakiś wymiar rekreacji; dodatkowo każdy z nich musiał być wykonany z użyciem naturalnego korka – materiału całkowicie biodegradowalnego, odnawialnego i podlegającego recyklingowi. Sześcioro twórców specjalizujących się w różnych dziedzinach – architekturze, wzornictwie przemysłowym, biżuterii, ceramice, wyposażeniu wnętrz – wykonało sześć skrajnie różnych obiektów, które zaprezentowane zostaną w towarzystwie konkursowej inspiracji – elektrycznej Mazdy MX-30 z elementami wnętrza wykończonymi naturalnym korkiem

Mazda Design Experience. Młodzi designerzy podbijają świat

Uzdrawiająca moc natury

Wśród wystawionych prac znajdzie się zwycięski projekt for/rest Martyny Piątek nagrodzony Grand Prix i I nagrodą w wysokości 20 tys. złotych. Jest to mobilne siedzisko przeznaczone do wywodzących się z Japonii kąpieli leśnych (jap. „shinrin-yoku”), które ma skłaniać użytkowników do wyciszenia i kontaktu z naturą. Kąpiel leśna to prozdrowotna praktyka polegająca na spacerach po lesie i uważnym, refleksyjnym kontakcie z naturą. Obiekt w całości wykonano z korka – tkaniny korkowej i korkowego wypełnienia pochodzącego z recyklingu. Nagradzając Martynę Piątek, jury konkursu było pod wrażeniem prostoty, naturalności i funkcjonalności tego projektu. Te cechy można odnieść do nowej definicji luksusu oznaczającej maksymalną wygodę, bycie off-line i kontakt z naturą.

Poza projektem for/rest na wystawie zostaną zaprezentowane również minimalistyczne meble służące do wypoczynku, biżuteria, która ma zbliżać nas do świata natury czy chociażby nowa forma huśtawki zainspirowana jazdą konną.

Gdzie będziemy szukać odpoczynku w najbliższej przyszłości? Jak będzie się kształtował nasz stosunek do świata natury? Wystawa „Piknik na skraju drogi” stanowi próbę odpowiedzi na te pytania.

Podczas tegorocznego ŁDF fanów motoryzacji i dobrego designu czeka jeszcze jedna niespodzianka – pierwsza w Polsce publiczna prezentacja nowej hybrydowej Mazdy CX-60 – flagowego SUV-a japońskiej marki zaprojektowanego w duchu ewolucji stylistyki KODO.

To design polegający na wydobywaniu esencji dynamiki i piękna dzięki perfekcyjnej rzemieślniczej pracy i usuwaniu zbędnych detali. Największy, najmocniejszy i najbardziej kompletny samochód japońskiej marki będzie można zobaczyć w dniach 14-22 maja w rotundzie łódzkiej Manufaktury.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: