CO ZA MIEJSCE! POEZJA WINA W CZESKIM UJĘCIU STUDIA FORMAFATAL

DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: JAKUB SKOKAN I MARTIN TŮMA / BOYSPLAYNICE

PRAGA 7.5.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Z definicji naturalne wino powinno być wytwarzane bez żadnych dodatkowych składników i z poszanowaniem natury. Podobnymi wyznacznikami kierowali się architekci z czeskiego studia Formafatal tworząc projekt winiarnii Autentista znajdującej się na klimatycznym Starym Mieście w Pradze.

Patyna na ścianach podkreśla historyczną tożsamość tego miejsca jednocześnie tworząc poczucie zaciemnienia i przytulności. Ważną rolę odgrywa tu oświetlenie - liczne taśmy ledowe podkreślają kontury sklepień z XIV wieku i wypełniają wnętrze ciepłym światłem. Kształt nietypowych lamp ściennych przypomina kieliszek świeżo nalanego wina. Takie regulowane światła mogą służyć jako zmieniacze atmosfery, dostosowując się do różnych okazji. Nad stołem barowym znajduje się kolejna nietypowa lampa, wierna, podobnie jak inne, poetyce wina. Wykonana jest z wypalonego drewna akacjowego co nie pozostaje bez znaczenia - drewno akacjowe było niegdyś materiałem na słupki ogrodzeniowe do znakowania winnic, a jego naznaczone ogniem wykończenie zwiększało odporność na glebę, a tym samym trwałość. Przyciągające wzrok żyrandole Moooi Meshmatic doskonale korespondują z koncepcją wnętrza dzięki ich bezpośredniej i czystej formie.

Winiarnia Autentista odzwierciedla nieustanne starania właścicieli - Bogdana Trojaka oraz Antonína Suchánka (stojących m.in. za sukcesem popularnego festiwalu „Praha pije víno”) o podnoszenie świadomości na temat win naturalnych. Co więcej, nowa konstrukcja baru ma luźno wywodzić się z poprzedniego przeznaczenia tej przestrzeni - kawiarni literackiej. Ten okres z życia budynku znajduje odzwierciedlenie w graficznym obrazie nocnego, rozgwieżdżonego nieba, który pokrywa boki baru. Jego autorem jest artysta Janko Dočekal.

Prawdą jest, że winiarze są prawdziwymi gwiazdami - zamieniają winogrona w wino, podobnie jak pisarze i artyści przekształcają proste postacie w literaturę i obrazy. Trzeba jednak przyznać, że projektantom z Formafatal udało się stworzyć taką przestrzeń, która nie tylko doskonale podkreśla zamiłowanie właścicieli, ale sama tworzy atmosferę sprzyjającą rozkochiwaniu się w smaku i aromacie serwowanych win i przekąsek.

Więcej na: www.formafatal.cz www.autentista.cz/en