Pewnie statuetki nosiłyby inną nazwę gdyby nie ich twórca - oskar zięta.

PO RAZ 3. PRZYZNAMY OSKARY DESIGNU!

ANGELIKA OGROCKA

WARSZAWA 3.12.2014

DESIGN DESIGN ALIVE AWARDS 2014 WYDARZENIA

Kilkadziesiąt godzin dzieli nas od poznania werdyktu Kapituły DESIGN ALIVE AWARDS. Choć zarówno grono jury, jak i laureatów co roku ulega zmianie, jedna rzecz jest niezmienna. Statuetka.

Ma 28 cm i waży 1,25 kg. Po raz pierwszy Oskar Zięta podjął się jej stworzenia w 2012 roku, gdy postanowiliśmy wyróżnić Animatora, Kreatora i Stratega, czyli osoby działające w sposób oryginalny, widoczny i przede wszystkim kreatywny. Naukowiec wykorzystał w tym celu technologię FIDU (Freie Innen Druck Umformung) polegającą na stabilizacji blachy sprężonym powietrzem, którą opracował i wdrożył we własnej marce Zieta Prozessdesign.

Głównym materiałem użytym do produkcji obiektu jest miedź - pokryto go trzema mikronami tego szlachetnego metalu. Poprzez brak powłoki zewnętrznej statuetka staje się naznaczona dotknięciem każdego posiadacza. O tym do kogo należy, można przeczytać na wygrawerowanym spodzie będącym równocześnie rodzajem stempla.

Bioniczna forma przywołuje skojarzenia z postacią unoszącą ręce ku górze. Z kolei znajdujące się pośrodku oczko symbolizuje miejsce łączenia elementów w sieć. Bo właśnie predyspozycje do spajania z innymi charakteryzują laureatów. Tym pomysłem posłużył się również Bartłomiej Witkowski, dyrektor artystyczny "Design Alive", tworząc system identyfikacji DESIGN ALIVE AWARDS.

Ubiegłoroczna edycja poszerzona została o Plebiscyt Czytelników. Zwycięzców we wszystkich trzech kategoriach poznaliśmy kilka tygodni temu, jednak oficjalne uhonorowanie nastąpi jutro. Decyzją Czytelników - Animator, Kreator i Strateg 2014 - otrzymają specjalne medale, również stworzone przez Oskara Ziętę.

Trofea powędrują do nowych właścicieli już w czwartek 4 grudnia w kinie Iluzjon. Na uroczystej gali poznamy laureatów DESIGN ALIVE AWARDS, a całość zrelacjonujemy na żywo na naszym profilu Facebookowym.