NOWE ŻYCIE BULWARÓW NAD WEŁTAWĄ. CÓŻ ZA KLIMAT!

TEKST: DOROTA ŁASKI, ZDJĘCIA: JAKUB SKOKAN I MARTIN TŮMA/BOYSPLAYNICE

PRAGA 20.7.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Nad rzekę Wełtawę w centrum Pragi wraca życie. Po ponad dziesięciu latach od rozpoczęcia prac, do użytku oddanych zostanie dziewiętnaście wnęk z najwększymi na świecie obrotowymi oknami przy bulwarach Rašín, Hořejší i Dvořák. Zrewitalizowane nabrzeża mają szansę stać się nowym, tętniącym życiem centrum miasta.

Realizacji projektu podjęli się architekci z pracowni Petrjanda/brainwork. Przebudowa terenów nadbrzeżnych, niemal całkowicie opuszczonych od czasu wielkiej powodzi w 2002 roku, to największa miejska inwestycja w przestrzeni publicznej w Republice Czeskiej. Zrewitalizowany obszar rozciąga się na długości prawie 4 km wzdłuż trzech praskich wałów Rašín, Hořejší i Dvořák i dotyczy 20 sklepień w murze nadrzecznym, które niegdyś pełniły funkcję składowisk lodu. Powstaną tu kluby, kawiarnie, pracownie kreatywne, biblioteka, galerie, przestrzeń do spotkań oraz toalety publiczne. Szczególny nacisk położono na dostosowanie każdego z pomieszczeń do potrzeb różnych najemców przy jednoczesnym zachowaniu wizualnej spójności całego kompleksu. - Specjalnie na potrzeby projektu utworzono stanowisko kuratora, który jako uzupełnienie menadżera i architekta ma zapewnić kulturową oraz społeczną jakość tej cennej przestrzeni - przekonują przedstawiciele pracowni Petrjanda/brainwork.

Do realizacji projektu wykorzystano szereg nowoczesnych rozwiązań ze zwróceniem szczególnej uwagi na zachowanie oryginalnej formy przestrzeni. Priorytetowym elementem planu było stworzenie odpowiedniego systemu zabezpieczeń na wypadek powodzi. Połączenie ogrzewania podłogowego z klimatyzacją z odzyskiem ciepła i promiennikami podczerwieni umożliwia całoroczną eksploatację pomieszczeń. Warte uwagi są największe na świecie eliptyczne obrotowe okna, które poprzez przekątną rotację przeszkleń, w wyjątkowy sposób łączą wnętrze z zewnętrzem.

Więcej na: www.petrjanda.com