NIKA ZUPANC: PRZEMINĘŁO Z WIATREM


MAC

23.11.2011

RZECZY

Słoweńska projektantka Nika Zupanc w tym roku prezentuje na wszystkich najważniejszych festiwalach i targach nową kolekcję przedmiotów. Choć kolekcja nie jest tu najlepszym określeniem. Gone with the wind to raczej konceptualny projekt. Poszczególne obiekty nie zostały jeszcze wdrożone, choć kilka z nich z pewnością jest oczekiwana w niejednym domu na świecie.

Projekt Przeminęło z wiatrem Niki Zupanc był wiosną prezentowany w Mediolanie podczas Salone Internazionale del Mobile. W ostatnich tygodniach zaś trafił do Łodzi na największy polski festiwal poświęcony wzornictwu.

Przedmioty zaludniające nowy projekt Słowenki to z jednej strony wspomnienie czasów dzieciństwa i tego okresu w życiu każdego z nas, gdy każde zjawisko wydaje się niemal baśniowe. W jej projektach znajdziemy również wiele odwołań do archetypicznych skojarzeń z istotą tego co żeńskie.

W Gone with the wind znajdziemy więc i kołyskę, lampy, siedziska czy sofę. Wszystko minimalistyczne, sprowadzone do symbolicznych uproszczeń. A jednocześnie wpisane w świat natury.

Charakterystycznym przykładem jest Modesty Sofa, niezwykle uproszczona w formie, wykonana z drewna klonu kanadyjskiego, z satynową tapicerką i aluminiowymi nóżkami. Krawędzie sofy są łamane ostro, a oparcie sofy zdobi satynowa wstążka.

Ten projekt Zupanc jest na razie prototypem.

Więcej: www.nikazupanc.com

Modesty Sofa oraz inne obiekty w nowej kolekcji Niki Zupanc. fot. Wojciech Trzcionka

Sofa była prezentowana na najważniejszych festiwalach designu. fot. Wojciech Trzcionka

Modesty Sofa jest na razie prototypem. fot. Materiały prasowe