NA STYKU EKOLOGII I TRADYCJI – DOM ZACISZE LEŚNE

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: JUSTYNA KWIATKOWSKA; PIOTR FOLKMAN

TRZCIELIN 15.7.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Forma budynku powstałego na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego nawiązuje do tradycyjnej wiejskiej zabudowy wielkopolskich wsi. To dzieło architektów Łukasza Nowaka i Katarzyny Stawarz-Nowak z poznańskiej pracowni trabendo.

Dom w Zaciszu Leśnym powstał jako miejsce spotkań wielopokoleniowej rodziny - jest jednokondygnacyjny, otwarty i dostępny. Czerpie ze swojej lokalizacji - otwierając się na otaczającą przestrzeń, chłonie przyrodę i wciąga zieleń do wnętrza. Obiekt składa się z trzech połączonych ze sobą brył odzwierciedlających czytelny układ funkcjonalny. Bryła frontowa mieści strefę wejściową, kuchnię oraz pomieszczenia gospodarczo-techniczne. Bryła środkowa to przestrzeń dzienna z widokiem na horyzont wielkopolskich łąk, zaś bryła domykająca, zlokalizowana wgłębi terenu, skrywa prywatną strefę domowników - sypialnie i łazienkę, połączone bezpośrednio z prywatną częścią ogrodu.

W budynku zastosowano szereg rozwiązań proekologicznych - gruntową pompę ciepła o modulowanej mocy grzewczej, ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. i z wbudowanym modułem chłodzenia pasywnego. Dodatkowo zainstalowano moduł wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zapewniający podwyższony komfort cieplny w budynku i zwiększający wydajność pompy ciepła. Energia zakumulowana w powietrzu, które wypełnia budynek, może zostać wykorzystana do regeneracji kolektora gruntowego. Dzięki zastosowanym systemom monitorowania możliwe jest sterowanie układem centralnego ogrzewania i wentylacji z dowolnego miejsca na świecie. W realizacji zadbano o optymalizację parametrów izolacyjnych. Południowe połacie dachów wyposażono w 33 moduły fotowoltaiczne. Na podstawie dotychczasowej eksploatacji można założyć, że instalacja ta całkowicie zabezpieczy roczne, całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną. W efekcie dom w Zaciszu Leśnym jest eksploatacyjnie niemal bezkosztowy. Instalacje sanitarne zrealizowano z wykorzystaniem przydomowej oczyszczalni ścieków, która generuje minimalny wpływ na środowisko naturalne.

Więcej na: www.trabendo.pl