NA „MAŁĄ CZARNĄ” DO GALERII

MARCIN MOŃKA

LONDYN 18.9.2014

DESIGN RZECZY WYDARZENIA

Maria Jeglińska wśród siedmiu "gwiazd przyszłości" - tak przynajmniej chce widzieć rolę polskiej projektantki galeria Aram, przygotowująca jedną z wystaw towarzyszących festiwalowi designu w Londynie (13-21 września).

The Aram Gallery w tym roku mocno zaznacza swoją obecność na London Design Festival, imprezie której towarzyszy zresztą regularnie. W tym roku zdecydowała się zaprosić siódemkę młodych projektantów, którzy zdaniem kuratorów w nieodległej przyszłości mają szansę stać się wiodącymi twórcami w skali całego świata. - Każdy z zaproszonych twórców swoje studio zakładał zaledwie kilka lat temu, opracował jednak pewne eksperymentalne podejście zarówno w myśleniu o projektowaniu jak i tworzeniu - przyznaje Héloïse Parke, kuratorka wystawy. Oprócz Marii Jeglińskiej wśród prezentowanych autorów znaleźli się: Lola Lely, Cat Potter, James Shaw, Sophie Thomas, Thor Ter Kulve i Kim Thome.

Jeglińska przygotowała na londyńską ekspozycję dwa projekty: Małą Czarną oraz Narysowane Obiekty. - Oba projekty doskonale obrazują moją codzienną praktykę: z jednej strony projektowanie, także dla z przemysłu, z drugiej zaś badania, jakie prowadzę - przyznaje projektantka.

Pierwszy z projektów - Mała Czarna pozostaje w bliskim związku z warszawskimi kawiarniami w latach 1955-66, które po okresie socrealizmu przeżywały renesans. Jeglińska postanowiła przyjrzeć się bliżej ówczesnym kawiarnianym siedziskom. W pewnym sensie je rekonstruuje, być może poddaje je dość utopijnym, być może idealistycznym zabiegom przywracania do rzeczywistości społecznej a zarazem świadomości odbiorców. Projektantkę interesuje z jednej strony tożsamościowy wymiar społecznego fenomenu, jakim była kawiarniana wspólnota,z drugiej znów dostępność ograniczana np. przez zerwanie ciągłości. Stąd tak ważny wymiar pełnej dekady. Stworzone przez Jeglińską siedzisko liczy się z wszelkimi historycznymi uwarunkowaniami, jak choćby użyty do wykonania materiał w postaci metalowego drutu, jedynego dostępnego wówczas surowca. Fotel Mała czarna jest pierwszym elementem kolekcji, która światło dzienne ujrzy w przyszłym roku, a będą się na nią składać także stołek barowy, krzesło, taborek i stolik.

"Narysowane obiekty" pozostają w ścisłym związku z pracą Jeglińskiej, która podczas pracy projektowej może... rysować bez końca. I to właśnie rysunki, ich wymiar badawczy stały się centralnym punktem projektu. - Rysowanie pozwala mi rozwinąć każdy projekt, nawet ten który później trafia do seryjnej produkcji - wyjaśnia projektanta. Często rysowanie lubi przyrównywać do etiud, które bez końca ćwiczą adepci np. gdy na fortepianie. Taki rodzaj projektowych wprawek  pomaga jednak kształtować język. Jeglińska zastosowała go w kolekcji wazonów, wykonanych z drewna, do którego, jak sama przyznaje, każda kultura ma odrębny stosunek, choć dla wielu jest wszechobecny.

Oczywiście Aram Gallery chce pozostawić element niedopowiedzenia, a może i niepewności. To dlatego tytuł ekspozycji kończy się znakiem zapytania.

"Future Stars?" można oglądać do 25 października w londyńskiej The Aram Gallery.

Więcej: www.thearamgallery.org

Maria-Jeglinska_The-Little-Black_armchair_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive19

Maria-Jeglinska_The-Little-Black_armchair_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive07

Maria-Jeglinska_The-Little-Black_armchair_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive06

Maria-Jeglinska_The-Little-Black_armchair_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive04

Maria-Jeglinska_The-Little-Black_armchair_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive03

Maria-Jeglinska_Drawn-Objects_Volcano_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive01

Maria-Jeglinska_Drawn-Objects_Comb-centrepiece_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive01

Maria-Jeglinska_Drawn-Objects_Circles_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive01

Maria-Jeglinska_Drawn-Objects_Butterfly-small_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive01

Maria-Jeglinska_Drawn-Objects_Butterfly-big_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive01

Maria-Jeglinska_Drawn-Objects_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive02

Maria-Jeglinska_Drawn-Objects_©Turczynska-for-Culture-PL_Designalive01