LAMPA, KTÓRA DAJE SCHRONIENIE

MAC

1.8.2012

RZECZY

Czy lampa może być w ciąży? W sensie czysto fizycznym na pewno nie, jednak w wymiarze symbolicznym jak najbardziej. Wykorzystanie takiego pomysłu w przestrzeni publicznej z przeznaczeniem dla ptaków i nietoperzy budzi już pewne zainteresowanie. Taką koncepcję stworzyło biuro Ultra Architects.

Cała idea Lampy w ciąży wiąże się z możliwością zainstalowania w nich budek lęgowych dla zwierząt potrzebujących takiego wsparcia. Twórcy tej koncepcji kierując się takim rozwiązaniem w ulicznych lampach zwrócili również uwagę na wymiar edukacyjny projektu. I stworzyli dwa modele lamp.

- Podstawowa wersja posiada tylko wbudowaną, wymienną budkę lęgową. Natomiast druga to wersja edukacyjna z kamerą w budce i podłączeniem do strony internetowej. To drugie rozwiązanie umożliwia obserwację ptaków lub nietoperzy podczas gniazdowania, np. za pomocą tak popularnych dziś smartfonów. Planowana strona pozwoli też na umieszczenie informacji o gatunku, który mieszka w lampie czy o ptakach żyjących w okolicy. Będzie też można oglądać to, co dzieje się w budkach, w lampach na całym świecie - przyznaje Marcin Kościuch z Ultra Architects.

Studio działa w Poznaniu i właśnie obserwacja przestrzeni publicznej w stolicy wielkopolski zainspirowało architektów do stworzenia tego projektu.

- Znamy w Poznaniu kilka lamp i słupów sygnalizacji świetlnej, w których gniazdują ptaki a nawet całe ich kolonie - dodaje Kościuch. Projekt nie został jeszcze wdrożony.

Więcej: www.ultra-architects.pl

Lampa zaprojektowana przez biuro Ultra Architects. fot. Materiały prasowe

Lampy w ciąży są na razie prototypami. fot. Materiały prasowe

Cała idea Lampy w ciąży wiąże się z możliwością zainstalowania w nich budek lęgowych dla ptaków. fot. Materiały prasowe