iSaloni 2019. Rok Leonarda da Vinci. Przewodnik po mediolańskim tygodniu designu

Ten rok w Mediolanie będzie wyjątkowy! 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci wyznaczy rytm święta designu – 58. edycji Salone Internazionale del Mobile (9-14 kwietnia).

„Ingenuity” pomysłowość to od zeszłego roku motto Salone Internazionale del Mobile, Jest to też znak rozpoznawczy twórczości renesansowego mistrza: artysty, konstruktora, projektanta. W lutym na oficjalnej konferencji prasowej iSaloni, gdzie byliśmy jedyną redakcją z Polski, Mediolan został ogłoszony oficjalnie Miastem Designu. Warto wsponieć, że znane wszystkim Muzeum La Triennale ogłosiło swój nowy status: Muzeum Designu. Poznaliśmy też kluczowe kwietniowe wydarzenia. Mediolańczycy w celebrację designu wciągnęli również takie unikalne instytucje miejskie. Były to na przykład Teatro della Scala, gdzie pod batutą Riccardo Chailly’ego zabrzmi koncert inauguracyjny iSaloni. Szykujcie się na koncertowe święto pomysłowości!

Aqua. Leonardo’s Vision

5-14.04, Conca dell’Incoronata, Via San Marco
20 lat swojego życia Leonardo da Vinci spędził w Mediolanie, gdzie m.in. projektował inżynieryjnie doskonałe systemy wodne. Ta część jego twórczości zainspirowała Marco Balich do stworzenia instalacji, mówiącej o geniuszu renesansowych czasów w Mediolanie oraz przewidującej przyszłość tego miasta. Część imponującej instalacji zostanie umieszczona pod wodą, specjalnie na tę okazję zalana zostanie niecka śluzy Conca dell’Incoronata.

De-Signo

Davide Rampello i Alessandro Colombo, 9-14.04, Pavillon 24, Fiera Milano, RHO
Piękno włoskiego designu przed i po Leonardo. Obszerna historyczna praca poświęcona twórczości Leonarda da Vinci oraz pracowitości renesansowych rzemieślników w zestawieniu z rzeczywistością współczesnego wytwarzania. Oparta na multimediach oraz ręcznie robionych rzeźbach inspirowanych dziełami Donato Bramante ekspozycja zostanie zaprezentowana na ponad 400 metrach kwadratowych.

Broken Nature: Design Takes on Human Survival

Paola Antonelli, 1.03-1.09, XXII Triennale di Milano, Viale Emilio Alemagna, 6, La Triennale di Milano
Wystawa jest elementem rozbudowanego projektu, przygotowanego na XXII Triennale di Milano wydarzenia, które zostało trzy lata temu wskrzeszone po 20 latach przerwy. Poprzez wystawę, warsztaty i spotkania uwaga publiczności zostanie skierowana na relację pomiędzy człowiekiem i naturą, oraz palący problem degradacji zasobów Ziemi. Wystawa obejmie międzynarodowe dzieła i zostanie zaprezentowana nie tylko w budynku Triennale ale również w okolicznym Parku Sempione.

MYKOsystem

Agata Szydłowska, Małgorzata Gurowska, Maciej Siuda, 1.03 – 1.09, La Triennale di Milano, Viale Emilio Alemagna, 6,
W ramach XXII Triennale di Milano możemy zobaczyć polski projekt nawiązujący do wiodącego tematu wydarzenia, jakim jest styk człowieka i natury. Polska wystawa MYKOsystem i instalacja poświęcone są relacjom międzygatunkowym w kontekście projektowania. Jest to studium jednego materiału widzianego z perspektywy przedstawicieli różnych gatunków. Tym materiałem jest drewno, a właściwie celuloza. Instalacja wpisuje się we współczesną refleksję na temat designu rozpatrywanego w kontekście systemów, a nie docelowych obiektów.

Collection of Italian Design

Joseph Grima, 9.04 – otwarcie stałej ekspozycji La Triennale di Milano, Viale Emilio Alemagna, 6
W tym roku Mediolan został oficjalnie nazwany Miastem Designu, a instytucja La Triennale – Muzeum Designu. Na kwiecień zaplanowano otwarcie stałej ekspozycji poświęconej włoskiemu wzornictwu. Ekspozycja ponad 1600 przedmiotów ma być imponująca! – Chciałem stworzyć sytuacje i kompozycje, w których odwiedzający zobaczą znajome obiekty w nowy i nieoczekiwany sposób. Tym samym pozwalając im w ten sposób swobodnie interpretować i wyciągać własne wnioski – powiedział kurator ekspozycji Joseph Grima.

50. urodziny siedziska Sacco

Cały rok 2019, Piazza XXV Aprile, Caselli Daziari
Miękkie siedzisko wypełnione styropianowymi kulkami pół wieku temu wkroczyło do zbiorowej wyobraźni. Zmieniło nie tylko myślenie o fotelu, ale również symbolicznie reprezentowało epokę społecznego i politycznego protestu „dekonstuując” burżuazyjne status oraz „oczyszczając” konwencje mieszkania i rozpoczęcia nowej epoki kulturowej, która pojawiła się w tamtych czasach.

Więcej na: www.salonemilano.it , www.triennale.it i www.fuorisalone.it

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan | 13 września 2021

Pierwsze takie targi w historii. Kompletnie odmienione. Po 30 miesiącach przerwy