Opuszczony dom zamieniony w bajeczną galerię designu

Dwa zespoły projektowe – powstałe w 2006 roku biuro architektoniczne Yakusha Design oraz działająca od 2014 roku inicjatywa artystyczna Faina, połączyły siły, aby tchnąć nową jakość w przyświecającą im misję nadawania życia każdej dostępnej przestrzeni.

– Dom to nasza druga skóra, przedłużenie naszych bytów, dlatego tak ważne jest, aby otaczać się poruszającymi przedmiotami i autentycznym designem – podkreśla Victoria Yakusha, założycielka Yakusha Design i Faina. Zintegrowane, multidyscyplinarne studio projektowe otrzymało nazwę YD/Yakusha Design.

W efekcie opuszczony dom w centrum Kijowa stał się inspiracją oraz scenerią ich pierwszej wspólnej instalacji – The Old Hut. Od dziesięcioleci budynek pozostawał pusty, a mimo to okazał się kryć w sobie wspomnienia i nadzieję na lepszą przyszłość. Wyblakłe ściany, betonowa podłoga i zniszczony drewniany dach stworzyły doskonałe tło dla kolekcji „żywy design” Fainy. Fotel z filcu Domna, ręcznie pleciona, gigantyczna lampa Strikha, obły stolik Ztista i terakotowe krzesła Toptun doskonale odnalazły się we wnętrzu starego domu. Kontrast pomiędzy kolekcją a miejscem, w jakim się ona znajduje ma symbolizować naturalny rytm życia – od narodzin aż po zapomnienie. Pobudza wyobraźnię i porusza serce, kierując myśli odbiorców w stronę historii naszego rzemieślniczego i kulturowego dziedzictwa.

Więcej na: www.yakusha.design

Powiązane artykuły: