Norwegia? Obecna!

Ławka wyrzeźbiona piłą łańcuchową, krzesło wykonane ze ścinków podłogi i parawan ze starych poręczy autobusu miejskiego. Tak współczesny design po norwesku prezentuje studio Kråkvik & D’Orazio.

Określenie skandynawskie wzornictwo” po raz pierwszy pojawiło się w latach 50. XX wieku, definiując tym samym design z Danii, Szwecji i Norwegii, charakteryzujący się minimalizmem i funkcjonalnością.

Norwegowie nie byli aż tak rzutcy w promowaniu swoich ikon designu jak ich sąsiedzi. Można to jednak postrzegać jako zaletę: nowe pokolenie projektantów może teraz swobodniej wyrażać siebie, bez konieczności ciągłego podążania za spuścizną.

Na tegorocznej, ósmej edycji wystawy „Norwegian Presence”, zatytułowanej „Matter”, spotkało się 10 norweskich projektantów, którzy wykorzystują proste materiały, takie jak naturalne drewno, kamień i aluminium, i szukają nowych sposobów na ich użycie. Zamysłem kuratorów, studia Kråkvik & D’Orazio z Oslo, było ukazanie, jak zasoby naturalne Norwegii ukształtowały tożsamość kraju w zakresie odpowiedzialnego projektowania i nowatorskich sposobów produkcji.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Polsko-norweski dom

Polsko-norweski dom

Oslo | 14 grudnia 2023

Odwiedzamy dom, który zaprojektowało polsko-norweskie małżeństwo Kvistad

Projekt spod strzechy

Projekt spod strzechy

Szczecin | 24 sierpnia 2023

Apartamenty w gospodarstwie agroturystycznym od studia Loft Kolasiński

Krajobraz domowy

Krajobraz domowy

Paryż | 15 lutego 2023

Francuski projektant nawiązuje dialog między naturą, a domowym wnętrzem

Niepowtarzalne meble ze słomy. Kunszt rzemiosła w projekcie Adama Goodruma i Arthura Seigneura

Słomą malowane

Paryż | 30 października 2020

Kunszt rzemiosła w projekcie Adama Goodruma i Arthura Seigneura