CHARCOAL Z WYPALONEGO DREWNA


MAC


11.7.2012

RZECZY

Włoskie studio Formafantasma z siedzibą w Holandii odpowiedziało na zaproszenie Vitra Design Museum i stworzyło projekt Charcoal - kolekcję pojemników, do których produkcji posłużyło się węglem drzewnym oraz szkłem.

Formafantasma słynąca z projektów wykorzystujących pojęcia tradycji oraz nostalgii w najnowszym projekcie skupiła się na dualizmie węgla drzewnego. Z jednej strony bywa łączony z tym co zniszczone (spalone) i zanieczyszczone, z drugiej jednak bywa wykorzystywany w służbie zdrowia czy oczyszczaniu wody. I tym podwójnym konotacjom przyjrzeli się włoscy projektanci - Andrea Trimarchi i Simone Farresin.

Do realizacji tego projektu nawiązali współpracę z Doris Wicki, jedną z niewielu osób zajmujących się tradycyjnymi metodami wypalania drewna przez powolne spalanie, trwające około tygodnia.

Powstałe w ten sposób wypalone drewniane elementy przypominające rzeźby połączono ze szklanymi naczyniami, które z kolei przygotował rzemieślnik Massimo Lunardon, od lat zajmujący się dmuchaniem szkła. Cały proces wytwarzania kolekcji odbywał się w lasach nieopodal Zurichu.

Gotową kolekcję można oglądać w Vitra Design Museum do 1 września. Jest częścią zbiorowej wystawy pięciu grup projektowych pod nazwą "Confrontation".

Więcej: www.design-museum.de, www.formafantasma.com

Charcoal - projekt studia Formafantasma. fot. Materiały prasowe

Charcoal to połączenie wypalonego drewna ze szkłem. fot. Materiały prasowe

Kolekcję można oglądać w Vitra Design Museum do 1 września. fot. Materiały prasowe