CARLO MOLLINO NA CZESKIM PAPIERZE

MM

6.2.2012

RZECZY

Zaledwie 80 egzemplarzy książki poświęconej Carlo Mollino wydała czeska grupa OKOLO. Książka ukazała się w zeszłym roku, i wyróżniono ją m.in. w konkursie na najpiękniejszą książkę wydaną w Republice Czeskiej.

Carlo Mollino to dla wielu środowisk legendarny projektant: zainteresowanie designem łączył z fascynacją otaczającym go życiem, m.in. narciarstwem, akrobatyką czy samochodowymi wyścigami rajdowymi. Sportowa rywalizacja inspirowała jego obiekty: słynny stolik nie powstałby, gdyby nie ślady zjazdów narciarzy. Tworzył właściwie wszystko: od wnętrz, poprzez meble, samochody aż po wielkie obiekty.

Często podkreśla się znaczenie "organicznej krzywej", którą posługiwał się Mollino i jej związków z każdym jego projektem. I choć włoski projektant nie żyje już od dawna (zmarł w wielu lat 68 w 1973 roku podczas pracy nad fabryką Alfa Romeo), wciąż jego dokonania i śmiałe projekty budzą zainteresowanie kolejnych pokoleń projektantów. Choćby zależność pomiędzy śladem nart a nóżkami ze sklejki, które ukształtowano na wzór linii pozostawionych przez narciarza na śniegu.

Carlo Mollino to również twórca karoserii samochodu wyścigowego Osca 1100. Stworzony przez niego pojazd pobił rekord w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Sam był zresztą kierowcą rajdowym, a także nie stronił od pilotażu a nawet akrobatyki. Projektował także hale sportowe oraz budynki o dobrej akustyce (m.in. dla wnętrza dla włoskiego radia). Lista profesji, którymi się zajmował i pasji, którym się oddawał, jest długa: architekt, projektant, pisarz, fotograf, podróżnik, sportowiec, kobieciarz... - Carlo Mollino stworzył jedną z najbardziej autentycznych wartości twórczych ubiegłego wieku. Stał się współczesnym człowiekiem renesansu, którego twórczość obejmowała wszystkie kulturowe i technologicznej osiągnięcia czasów w których żył. Dla nas, twórców związanych z OKOLO, Carlo Mollino uosabia fenomenalną kreatywność i umiłowanie życia i doświadczeń, które stawały się jego udziałem. Ta książka jest naszym hołdem złożonym mistrzowi-hedoniście, który potrafił cieszyć się pełnią życia i był zafascynowany wszystkim, co go otacza - mówi Adam Štěch z grupy OKOLO.

Publikacja pod nazwą "OKOLO Mollino" w pierwszej edycji ukazała się w nakładzie 80 egzemplarzy. Twórczość włoskiego projektanta czeska grupa postanowiła pokazać w sposób inny niż zwykle prezentuje się artystyczny czy projektowy dorobek. Książkę podzielono na 6 podstawowych rozdziałów - etapów życia i namiętności Carlo Mollino. Każdemu rozdziałowi towarzyszy tekst o kolejnym zjawisku oraz najwyrazistsze jego przykłady. Każdy czytelnik książki może również wykonać model z papieru któregoś z wybranych projektów Mollino. A książka odsłania kolejne wcielenia tego wizjonera i projektanta.

Więcej: www.okoloweb.cz

Publikacja pod nazwą "OKOLO Mollino" w pierwszej edycji ukazała się w nakładzie 80 egzemplarzy. fot. Filip Šlapal

Książka jest poświęcona Carlo Mollino. fot. Filip Šlapal

Carlo Mollino to również twórca karoserii samochodu wyścigowego Osca 1100. fot. Filip Šlapal

Twórczość włoskiego projektanta czeska grupa postanowiła pokazać w sposób inny niż zwykle prezentuje się artystyczny dorobek. fot. Filip Šlapal

W książce znajdują się modele do składania wybranych projektów Carlo Mollino. fot. Filip Šlapal