BMW NA DWÓCH KOŁKACH

MAC


MONACHIUM 9.11.2012

DESIGN RZECZY STYL ŻYCIA

Nowy i koncepcyjny jeszcze rower o nazwie BMW iPedelec powstał w laboratoriach firmy. Producent zakłada, że jednoślad będzie uzupełnieniem supermini BMW - oba pojazdy przecież są napędzane energią elektryczną.

iPedelec jest rowerem składanym, a jego nazwa pochodzi od słów Pedal Electric Cycle. Skonstruowano go tak, aby łatwo mieścił się w bagażniku samochodu - w pojeździe, do którego został "przypisany" mogą zmieścić się nawet dwa rowery. Do produkcji ich lekkiej ramy wykorzystano aluminium i włókna węglowe.
Rower wyposażono oczywiście w pedały, posiada także silnik elektryczny, który zasila jonowo-litowy akumulator. Maksymalna prędkość, jaką BMW iPedelec może rozwinąć, to 25 km/godz.

W zależności od warunków, w jakich będziemy się nim poruszać, na jednym doładowaniu można pokonać dystans od 25 do 40 kilometrów. Ładowanie baterii trwa od 1,5 do 4 godzin, stosując zarówno za pomocą zasilania z domowego gniazda, jak i gniazda w bagażniku samochodu. Ponadto rower pozyskuje energię wytwarzaną podczas hamowania oraz z tzw. "jazdy z górki". Producent nie określił terminu, w którym rower trafi od sprzedaży.

Więcej: www.bmw.com

iPedelec - nowy projekt inżynerów BMW. fot. Materiały prasowe

Pojazd napędza energia elektryczna. fot. Materiały prasowe