Blisko natury

Każdy z nas w wolnym czasie pragnie czegoś zupełnie innego. Jedni słońca, zabawy, towarzystwa, inni spokoju, lenistwa i samotności, a jeszcze inni przygody, wyzwania i satysfakcji z pokonywania przeszkód. To, co nas zwykle łączy w tych eskapadach, to bliskość natury, której wszyscy poszukujemy.

Większość z nas żyje w miastach. Czas spędzamy zamknięci w samochodach, tramwajach, biurach, często nawet nie mamy czasu zauważyć przemijających pór roku. Jednocześnie badania dotyczące zdrowia pokazują, że to właśnie kontakt z naturą jest niezbędny do osiągnięcia wewnętrznej równowagi. Wszyscy możemy korzystać z tego najprostszego lekarstwa, które mamy na wyciągnięcie ręki.

Przedstawiamy wam kilka naszych ulubionych, architektonicznych pomysłów na „bliskość natury”.

GETAWAY

Lokalizacja: okolice Nowego Jorku i Bostonu, Stany Zjednoczone
Projekt: Emily Margulies, Rachel Moranis, Addison Godine, Wyatt Komarin
Pomysł: Jon Staff (Harvard Business School), Pete Davis (Harvard Law School)
www.getaway.house

bliskonatury_designalive

Absolwenci Uniwersytetu Harvarda z pomocą studentów z Harvard Graduate School of Design stworzyli koncept firmy oferującej wynajem mobilnych domków o różnych wielkościach i w kilku rodzajach. Domki stanęły w lasach pod Nowym Jorkiem i w okolicach Bostonu. Na tyle daleko, by można tu było odpocząć, a jednocześnie na tyle blisko, żeby wyprawa nie wiązała się z długimi przygotowaniami. Autorzy pomysłu uważają, że wakacje są drogie, wymagają podjęcia wielu decyzji, a poza tym pokonywanie dużych odległości bywa wyczerpujące. Zmęczeni i zapracowani mieszkańcy wielkich miast potrzebują za to miejsca na krótkie wypady.

W mobilnych domkach można zamieszkać samotnie, z rodziną albo z przyjaciółmi, ale sprawdzą się też jako miejsce pracy twórczej. Proste bryły wykonano z drewna oraz sklejki sosnowej i brzozowej. Wewnątrz nie znajdziemy tradycyjnych mebli, lecz kombinację miękkich i twardych nawierzchni umożliwiającą samodzielną kreację przestrzeni. Wielkie okna otwierają się na tajemniczy, liściasty las, zapewniając mieszkańcom leczniczą dawkę natury.

DOMKI NA DRZEWIE

Nazwa: Treehotel/Brittas Pensionat
Lokalizacja: Harads, Szwecja
Projekt: The 7th Room: Snøhetta; The Cabin: Mårten Cyrén & Gustav Cyrén; The Mirrorcube: Bolle Tham & Martin Videgård; The Dragonfly: Sami Rintala, Rintala, Eggertsson Architects; The UFO: Inredningsgruppen Bertil Harström; The Blue Cone: SandellSandberg; The Bird’s Nest: Inredningsgruppen Bertil Harström
Pomysł: Kent Lindvall I Britta Jonsson-Lindvall
Autor zdjęć: Johan Jansson
www.treehotel.se

treehotel_designalive

To projekt bardzo bliski mojemu sercu: sama miałam domek na drzewie i przebywanie w nim było najprzyjemniejszą rzeczą na świecie. Myślę, że to dziecięce wspomnienie zachowało się także w sercach pomysłodawców Treehotel – Kenta Lindvalla i Britty Jonsson-Lindvall – którzy chcieli pozostać w rodzinnej Laponii i pokazać jej piękno innym.

Dzięki współpracy kilku najbardziej znanych szwedzkich architektów powstały domki o intrygujących formach, skonstruowane na wzór UFO, ptasiego gniazda, kabiny, lustrzanej kostki czy niebieskiego stożka. Treehotel to mieszanka natury, komfortu i skandynawskiego designu. Z pokoi rozciąga się fantastyczny widok na dolinę rzeki Lule, połacie lapońskiego lasu i potężną rzekę. Domki minimalnie oddziałują na środowisko, wyposażono je w nowoczesne, ekologiczne toalety i łazienki. Umożliwiają oderwanie się od przyziemnych spraw i patrzenie wprost w rozgwieżdżone niebo.

MANSHAUSEN ISLAND

Lokalizacja: Mannshausen, Norwegia
Projekt: Snorre Stinessen
Pomysł: Børge Ousland
Autor zdjęć: Steve King
www.manshausen.no

Stworzony przez norweskiego podróżnika polarnego Børge Ouslanda ośrodek Manshausen Island jest doskonałą bazą wypadową do uprawiania turystyki pieszej, wędkowania, jazdy na nartach i nurkowania. Niezwykłe położenie wyspy pomiędzy piętrzącymi się górami i Morzem Barentsa powoduje, że imponująca i surowa przyroda Norwegii jest tu na wyciągnięcie ręki.

Manshausen2_designalive

Domki zaprojektowane przez Snorre Stinessena zdają się zwisać ze skał, a ponieważ ich przeszklone elewacje wkraczają w morze, dają uczucie unoszenia się nad powierzchnią wody. Ich proste bryły rozmieszczone swobodnie na nadbrzeżu oferują każdemu z mieszkańców inny widok i gwarantują intymność. Zbudowano je z dwóch warstw drewna: zewnętrzna okładzina poddaje się działaniu wiatru, wody i temperatury, by z czasem stać się srebrzystoszara, a z kolei ta wewnętrzna zachowa swój jasny kolor. Ich konstrukcje wzmocniono tak, by wytrzymały w surowym klimacie.

Manshausen_designalive

JUVET LANDSCAPE HOTEL

Lokalizacja: Gudbrandsjuvet, Norddal, Norwegia
Projekt: Jensen & Skodvin
Autorzy zdjęć: Knut Bry, Per Eide
www.juvet.com

Od kilku lat niezmiennie lubię ten projekt. Jensen & Skodvin, architekci Juvet Landscape Hotel, harmonijnie połączyli tu budynki z krajobrazem i topografią terenu. Nazwa „hotel krajobrazowy” doskonale pokazuje, co jest najważniejsze w tym założeniu. Przede wszystkim natura – architektura pozostaje w cieniu, jest zredukowana do minimum. Szacunek do miejsca i lokalnej tradycji widać w użyciu miejscowych materiałów i współpracy z okolicznymi firmami. Wzniesione na podporach budynki unoszą się w otoczeniu brzóz, sosen, paproci i starych głazów. Z wielkich, panoramicznych okien rozciąga się niezapomniany widok na las i rzekę Valldola.

06_spring.jpg

08_summer_©PES.jpg bliskość natury

FOUR SEASONS HOUSE

Lokalizacja: Berrocal, Castilla y León, Hiszpania
Projekt: Churtichaga + Quadra-Salcedo Architects
Autor zdjęć: Fernando Guerra
www.chqs.net

hiszpania 2 bliskość natury

W rolniczym, surowym rejonie Segowia para hiszpańskich architektów – Cayetana de la Quadra-Salcedo i Josemaria Churtichaga – zaprojektowała prosty, drewniany dom dla siebie i swoich dzieci. To przykład całorocznej samotni stworzonej wyłącznie na prywatny użytek. Słynąca z pasterskich tradycji okolica pełna jest opustoszałych, wyludniających się wsi, ale oferuje za to bukoliczne pejzaże, słońce i spokój. To idealny zestaw dla zapracowanych mieszkańców Madrytu, jakim na co dzień są mieszkańcy domu.

hiszpania 3 bliskość natury

hiszpania bliskość natury

Dwie boczne ściany drewnianego kubika są przeszklone, dzięki czemu słońce przeszywa wnętrze na wskroś, pozwalając naturze wnikać do środka. Dominujące we wnętrzu drewno i wełniane, przypominające owcze runo wykładziny, stanowią subtelne nawiązania do charakterystycznych dla Segowii materiałów. Także piękna żółć zastosowana jako zabawny i dekoracyjny akcent w bryle i wystroju wnętrza wynika z okolicznego pejzażu i kultury. Dom ma charakterystyczne żółte drzwi, dzięki którym nie sposób go nie polubić i nie zapamiętać.

BOOKWORM CABIN
Lokalizacja: Adelin, Polska
Projekt: POLE Architekci
Zdjęcia: Ernest Winczyk

Bookwormcabin_designalive_2 bliskość natury

Bookwormcabin_designalive_3 bliskość natury

Chatka, która powstała z miłości do książek. Mały domek zaprojektowany przez pracownię POLE Architekci ma wszystko to, co sprawia, że czytanie staje się podwójną przyjemnością: ogromne okno z widokiem na przepiękny krajobraz okolicy, regały, wygodny fotel, kominek. Drewniany budynek o bardzo minimalistycznej formie wtapia się w otaczającą go przyrodę. Wnętrze zaprojektowała Marta Puchalska-Kraciuk.

LA GRANJA
Lokalizacja: Ibiza, Forada a Sant Mateu KM 1 Sant Mateu 07820, Hiszpania

La Granja_hotel_Ibiza_DesignAlive - 14 bliskość natury

La Granja to gospodarstwo rolne położone wśród rolniczych terenów Ibizy, założone i prowadzone we współpracy z organizacją Friends of a Farmer – międzynarodowym stowarzyszeniem, poświęconym sadownictwu, ogrodom i sztuce. Organizacja wspiera również lokalne działania na rzecz ochrony środowiska na Ibizie, chroniąc ekosystemy lądowe, źródła wody i infrastrukturę, a także pracując nad optymalizacją gospodarki odpadami i energii odnawialnej. Przeczytajcie historię powstania hotelu „La Granja”, o którym pisaliśmy już na naszym portalu.

ISLANDZKA ODSKOCZNIA

Lokalizacja: Brekkuskógur, Islandia
Projekt: PKdM Arkitektar
Zdjęcia: Rafael Pinho & Bjarni Kristinsson

domki_islandia_designalive2 bliskość natury

Nad jeziorem Laugarvatn wyrosło 20 wakacyjnych domków do wynajęcia. Wyrosło, bo dzięki pobliskim wzniesieniom oraz pokryciu dachu trawą zdają się być immanentną częścią krajobrazu. Bliskość natury była dla architektów niezwykle ważna – ich projekt w minimalnym stopniu wpływa na otaczające środowisko. Ma to swoje odzwierciedlenie m.in. w pozyskiwaniu energii z lokalnych wód geotermalnych. Mieszkańcy będą mogli je wykorzystać także do kąpieli na tarasie.

domki_islandia_designalive bliskość natury

Budynki to drewniane konstrukcje o betonowej podstawie. Elewacje tworzą drewniane panele, zaś we wnętrzach króluje dość surowy design: biele, szarości, drewno i tylko niezbędne przedmioty. Za projekt odpowiedzialne jest studio PK Arkitektar, które stworzyło go w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Association of Academics Vacation Cottages.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Natura, rolnictwo i piękna architektura. Poznajcie La Granja

Rolnik szuka ciszy

Ibiza | 8 września 2020

Natura, rolnictwo i piękna architektura. Poznajcie La Granja

Rm., czyli remedium na stres. Leśne rytuały z herbatą w tle

Leśne rytuały

Kraków | 8 sierpnia 2020

Antystresowy zestaw do zaparzania ziół w terenie