ARCHITEKTURA BIŻUTERII

TEKST: ANGELIKA OGROCKA, ZDJĘCIA: HAZAL FIRAT

STAMBUŁ 20.8.2015

MODA RZECZY

Przytłoczeni i uwięzieni. Tak mieszkańców współczesnych miast widzi Ceren Dabag. Projektantka owe myśli zamieniła w pełną symboli biżuterię.

Czuje się badaczką, co pozwala jej na obserwację świata i wykorzystywanie tych refleksji w pracach. Ostatnio w kolekcji zachwycającej biżuterii. Ceren Dabag urodziła się w 1988 roku w tureckim mieście portowym Izmir. Edukację kontynuowała, studiując na Yeditepe University w Stambule oraz praskim VSUP-ie. Obecnie pracuje w Stambule. Inspiracji do najnowszego projektu dała jej metropolia. A raczej jej mieszkańcy, którzy czują się przytłoczeni i uwięzieni przez owego molocha. Turecka projektantka spostrzeżenia dotyczące życia miejskiego oraz tego, jak ono wpływa na psychikę mieszkańców przekuła w biżuterię.

Geometryczne formy odwołują się do urbanistycznej architektury, a także symbolizują urządzenia, jakie przypina się więźniom. Zarówno naszyjnik, jak i bransoletka powstają poprzez połączone spawaniem i zgrzewaniem małe kawałki stali nierdzewnej. Te z kolei zostają wcześniej pocięte na małe kawałki za pomocą komputera.

Koszt naszyjnika to 800 euro, a bransoletki - 600 euro.

Więcej na: www.cerendabag.com