Paryskie targi Maison et Objet wyróżniły Toma Dixona tytułem Designer of the Year 2014. Ten zrewanżował się przywożąc do Paryża… zapach Londynu. I sprzedawał go po 30 euro za ampułkę.
Po raz pierwszy targi Maison et Objet odbyły się w 1995 roku, powstając poprzez kontaminację kilku ważnych paryskich wydarzeń. Szybko stały się jednymi z najważniejszych międzynarodowych inicjatyw poświęconych aranżacji i dekoracji wnętrz. Kolejnym krokiem było więc stworzenie nagrody dla projektantów, nieszablonowych postaci, mających ogromny wkład w świat wzornictwa oraz architektury.
Po raz pierwszy nagrodę przyznano w 1998 roku. Otrzymało ją grono składające się z kilku osobistości: Olivier Gagnère, Ole Palsby, Tsé-Tsé, czyli Sigolène Prébois i Catherine Lévy oraz Luc Druez. W tym roku uhonorowano Toma Dixona, Philippe’a Nigro, a także oraz Studio Dimore.
Dixon zrewanżował się i na paryskie targi przywiózł ogromne stoisko The Factory, na które składały się ekskluzywne świece i dyfuzory, czy wysublimowane, ręcznie robione produkty, m.in. zapach Londynu. Na stoisku można było zobaczyć dokładny proces jego destylacji – sam zapach sprzedawano po 30 euro za ampułkę; w komplecie była też ręcznie wypalana cegła z napisem „Londyn”, na którą zapach należy wylać.
Tom Dixon, choć urodził się w 1959 roku w tunezyjskim mieście Sfax, od ponad 50 lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie wyjechał jako czterolatek. Również na Wyspach uczęszczał do Chelsea School of Arts. Z kolei karierę rozpoczął od… grania na gitarze basowej w kapeli Funkapolitan. Na międzynarodowym forum jako projektant zaistniał w latach 80., kreując ikoniczne S Chair dla włoskiego giganta, marki Cappellini. Tworzy wtedy również: Pylon Chair, Bird czy Stool. Następnie przyszła kolej na Habitat, w której pełnił funkcję szefa designu, by ostatecznie stać się dyrektorem kreatywnym marki.
Od 2002 roku działa pod własną marką Tom Dixon, projektującą przedmioty użytku codziennego. Londyńskie studio Portobello wdrożyło m.in.: krzesła Scoop, serię akcesoriów Cog czy lampy Cooper. W ramach studia działa też biuro badawcze, które zajmuje się aspektami architektoniczno-wnętrzarskimi. Wśród realizacji znalazły się m.in. restauracje Eclectic, Jamiego Olivera oraz The Royal Academy.
Więcej na: www.maison-objet.com