Wnętrze otwarte na światło

W ramach Targów Światło w Expo XXI w Warszawie, odbyła się 2. edycja Wnętrza Otwartego – strefy w całości wymyślonej i zaprojektowanej przez architekt Justynę Smolec. Autorka od wielu lat propaguje ideę świadomego projektowania, dzięki któremu przestrzeń, w której przebywamy sprzyja nam i dobrze się w niej czujemy. W tym roku głównym celem aranżacji i rozmów we Wnętrzu Otwartym było pokazanie, jak światło zarówno sztuczne, jak i naturalne, może wydobywać piękno zastosowanych materiałów oraz jak za pomocą technologii można to światło kontrolować i nim sterować.

W kubiku znajdującym się w centrum strefy, zaprezentowane zostały niezwykle eleganckie, obiektowe tapety Len-Tex firmy Newmor, w kolorach ciemnoszarym i białym, których bardzo ciekawa struktura została podkreślona przez lampy polskiej firmy Spot-Light. Delikatne, drewniane oprawy wiszące Smal Led oraz nieco masywniejsze kinkiety Trekant Led pięknie rozpraszały światło na ciemnych ścianach i suficie. W tym miejscu bardzo istotną rolę odgrywała także wykładzina Newmor o niepowtarzalnym heksagonowym wzorze, zaprojektowanym przez Justynę Smolec specjalnie na to wydarzenie. Do środka, światło z zewnątrz dostawało się przez dwa okna polskiej firmy Fakro – jedno do elewacji pionowych i drugie do dachów płaskich. Okna Fakro to technologia na najwyższym poziomie, wspaniała jakość i doskonały design. Dodatkowo w oknie pionowym pokazano antysmogową markizę – nowość Fakro, która znakomicie sprawdza się w naszym coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Cały kubik można było zamknąć szlachetnymi, antracytowymi żaluzjami innej polskiej firmy – Anwis. Odpowiednie nachylenie lamel żaluzji znakomicie „kontrolowało” światło wpadające do kubika. Żaluzje, lampy, okno dachowe oraz markiza podpięte zostały pod automatyczny system sterowania SaveKey, który w niesłychanie wygodny dla użytkownika sposób, pomaga w „zarządzaniu” światłem we wnętrzu. Warta podkreślenia jest również czytelność i staranność wykonania paneli sterujących SaveKey, które świetnie pasowały do całości. Jednego z wejść do kubika „pilnowały” dwie smukle i pięknie zaprojektowane lampy ogrodowe Livia Led firmy Kanlux, które również podpięte pod system SaveKey, dawały cieple, miłe światło.

Na zewnętrznych ścianach Wnętrza Otwartego nie można było oderwać wzroku od paneli dekoracyjnych 3D firmy Dunes, które zaprezentowane zostały w trzech odsłonach – Rectangles, Honey i Craters. Każdy wzór jest bardzo oryginalny, a faktura dodatkowo podkreślona została przez niezwykle inspirujące wyobraźnię oprawy firmy Kanlux. I tak – do paneli Rectangles zamontowane zostały małe schodowe oprawy Terra Led, które sprawiały wrażenie jakby były tam od zawsze, a odpowiedzią na duże okrągłe panele Craters były również okrągłe, bardzo proste, ale dające intensywne, mocne światło, oprawy Omeris.

Justyna Smolec znana jest z tego, że sama też projektuje meble i oświetlenie. Na jednej z zewnętrznych ścian Wnętrza Otwartego wzrok padał na trzy błyszczące, podświetlane półki pod prysznic jej autorstwa, w kolorach ciemnoszarym, czerwonym i białym. Służą one do przechowywania plastikowych butelek kosmetyków a przy tym delikatnie oświetlają ścianę łazienki. Wyglądały niezwykle na ścianie pokrytej białą tapetą Len-Tex firmy Newmor.

Tegoroczne Wnętrze Otwarte to oczywiście także miejsce spotkań i wymiany myśli na temat świadomego projektowania. Wszyscy goście, którzy przyszli posłuchać prezentacji i dyskusji z ekspertami, mieli zapewniony komfort i wygodę dzięki fotelom Merano i krzesłom Ironica firmy Ton.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wnętrze Otwarte by Justyna Smolec

Wnętrze Otwarte

Warszawa | 7 listopada 2017

Wyjątkowe miejsce na Targach Światło (EXPO XXI, 31 stycznia-2 luty 2018).