Renowacje zabytkowych budynków są często poruszającą podróżą śladami minionych dekad i lokatorów. Na właśnie taką podróż zdecydował się architekt Vincenzo De Cotiis odnawiając swoją XVIII-wieczną toskańską willę w nadmorskiej miejscowości Pietrasanta.
Willę o powierzchni 510 metrów kwadratowych drobiazgowo odrestaurowano, a surowe piękno podkreślono przez subtelny, elegancki wystrój. Oryginalnie budynek należał do miejscowego malarza Antonio Digeriniego, który zmarł w 1889 roku. Następnie budynek służył m.in. jako klasztor i hotel.
Jako że obszar ten słynie z marmurowych kamieniołomów, podczas renowacji odsłonięto przepiękną teksturę oryginalnych marmurowych ścian i sufitów. Naznaczone czasem ściany stanowią tu główną ozdobę i centrum projektu.
Pomieszczenia zachwycają imponującą przestrzenią a nieliczne meble, jakie się tu znajdują są w większości projektami samego De Cotiis’a. W salonie na trzecim piętrze znajduje się sofa DC1626B z ręcznie farbowanym aksamitem i żeliwnymi nóżkami wespół ze stolikiem DC1818 wykonanym z włókna szklanego oraz odlewanego i polerowanego mosiądzu. W pozostałych pomieszczeniach znaleźć można również taborety DC1735 i stół DC1818. Z innych, starannie dobranych elementów, w sypialni dla gości znajduje się wyjątkowa para foteli Arts and Crafts. Wykonane został przez angielskiego architekta CFA Voysey’a około 1900 roku a w korytarzu, który łączy kuchnię z tylnymi schodami lustro Henriette Huchard z roku 1942.
To przestrzeń z charakterem, potężna, brutalna i nie dla każdego jednocześnie będąca esencją stylu Vincenzo De Cotiis’a.
Więcej na: www.decotiis.it