Luksus pod słońcem Italii

Niektóre domy mają w sobie ten niezwykły magnetyzm, który sprawia, że mimo chęci poszanowania czyjejś prywatności, czujemy potrzebę, aby zwiedzić każdy ich zakamarek; poczuć jak to jest obcować na co dzień z tak niespotykaną architekturą. Taka właśnie jest luksusowa włoska willa Mosca Bianca we miejscowości Lesa.

Położona na skraju sosnowego lasu i malowniczego jeziora Maggiore, powstała jako wakacyjne schronienie dla pary emerytów, lubiących spędzać wolny czas w otoczeniu natury i w towarzystwie dorosłych już dzieci.

Zależało im na przestrzeni umożliwiającej swobodną kontemplacją natury, ale również dającą pole do realizowania takich aktywności jak grillowanie na tarasie, ogrodnictwo czy uprawiania sportów wodnych.

70-letnie drzewo życia

Potrzeby te, w połączeniu z wymagającym ukształtowaniem terenu, podyktowały niezwykłą formę domu. Sam budynek w efekcie składa się z trzech przenikających się warstw: centralnie ulokowanego ogrodu, formalnego wnętrza domu oraz okalających do tarasów. 

Serce domu o powierzchni 923 m kw. wyznacza, znajdujące się w cylindrycznym atrium, 70-letnie drzewo bonsai. Oprócz oczywistych walorów estetycznych atrium zalewa wnętrze domu naturalnym światłem, pełniąc również rolę kolektora wody deszczowej i zapewniając pasywny system wentylacji.

Rozłożenie pomieszczeń wokół kolistej struktury sprawiło również, że każda z sypialni posiada swój własny, prywatny taras i własną cząstkę widoku na otaczający dom krajobraz.

Aranżacja wnętrza bazuje na wykorzystaniu naturalnego kamienia w połączeniu z betonem, białym tynkiem, postarzanym mosiądzem, szkłem i bielonym drewnem.

Bezpieczna i luksusowa włoska willa

Odpowiedzialni za projekt projektanci z Haus Liberty, pod wodzą tajwańsko-amerykańskiej architektki Dary Huang zadbali jednak nie tylko o efektowny wystrój i wykomponowanie domu w naturę. Lata są tu gorące i wilgotne, zimy mroźne, a jezioro często wylewa, stąd niezbędne było również zadbanie o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Schodkowe tarasy działają jako naturalna bariera przeciwpowodziowa, szklane drzwiczki umożliwiają swobodny przepływ powietrza przez atrium, a zdobiące fasadę ekrany wykonane z mosiężnych prętów zapewniają odpowiednie zacienienie wnętrza.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: