Willa przepełniona słońcem

Wszystko to, co mogliby wymarzyć sobie poeci i malarze, w tym miejscu wykreowała natura – tak o Majorce pisała George Sand, zachwycając się krajobrazem hiszpańskiej wyspy. Majorka z jej bujną przyrodą, łagodnym klimatem, a także bogatymi tradycjami rzemieślniczymi stała się upragnionym miejscem odpoczynku również dla właścicieli letniej rezydencji w stolicy wyspy – Palmie.

Właścicielom willi zależało na wykreowaniu kojącej, sprzyjającej relaksowi przestrzeni, która wpisywałaby się w kontekst Majorki. Za kompleksowy projekt wnętrz oraz opracowanie koncepcji otaczającej budynek zieleni byli odpowiedzialni projektanci z Paradowski Studio.

Dwukondygnacyjną willę skomponowano z geometrycznych brył o białych elewacjach otwierających się na zewnątrz wielkoformatowymi przeszkleniami. Charakter i atmosfera wnętrza to rodzaj ciepłego, przepełnionego słońcem, śródziemnomorskiego eklektyzmu. Swobodnie łączy ze sobą elementy zaczerpnięte z otoczenia, lokalnej tradycji budowlanej i majorkańskiego rzemiosła ze współczesną, oszczędną estetyką wzbogaconą o elementy stylu vintage. O przytulnym wyrazie decyduje także organiczna struktura ścian, którą osiągnięto dzięki zastosowaniu ręcznie nakładanego tynku.

Sercem domu jest połączony z kuchnią i jadalnią salon. Elementem, który szczególnie przykuwa wzrok jest sofa z lat 60., która zachwyca bogatym, żakardowym wzorem tapicerki. Strefę jadalnianą akcentuje monumentalny stół projektu Henka Vosa wsparty na zaoblonych, przeskalowanych nogach, podtrzymujących ciężki, drewniany blat oraz selekcja krzeseł ze skórzanymi lub ręcznie wyplatanymi siedziskami – każde innego autorstwa, współczesne bądź vintage, lecz stworzone według tej samej zasady projektowej.

Ukłonem w stronę tradycji i kultury Majorki są nie tylko materiały zastosowane we wnętrzach willi, ale także elementy dekoracyjne wykonane przez miejscowych rzemieślników i artystów. Obraz w salonie wykonał pochodzący z Palmy Jaume Roig. Autorem ceramiki użytkowej obecnej w domu jest natomiast jego starszy brat Joan Pere Catalá Roig posiadający pracownię w słynącej z tradycyjnych wyrobów ceramicznych niewielkiej, majorkańskiej miejscowości Portol.

Więcej na: www.piotrparadowski.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: