Wielka piątka. A w niej szczecińska Filharmonia [zdjęcia]

Wielka piątka wyłoniona. A wśród najlepszych po raz pierwszy polska realizacja! Szczecińska Filharmonia znalazła się w finale Nagród im. Miesa van der Rohe. Zwycięzcę poznamy już 8 maja.

Do tej pory jury odbywa wycieczki po wyłonionych do finału obiektach. Prezentacja budynków oraz nadanie tytułu najlepszej współczesnej realizacji architektury europejskiej odbędzie się w siedzibie Fundacji im. Miesa van der Rohe, w Pawilonie Barcelońskim, którego twórcą był właśnie van der Rohe.

Do nagród, przyznawanych co dwa lata, nominowano łącznie 18 budynków pochodzących z Polski. Do finału polska realizacja dostała się po raz pierwszy.

Kunstmuseum Ravensburg, Ravensburg (Niemcy), Lederer Ragnarsdóttir Oei, www.kunstmuseum-ravensburg.de, www.archlro.de

Muzeum Sztuki powstało z zabytkowej części miasta. By utrzymać charakter dzielnicy, architekci Arno Lederer, Jórunn Ragnarsdóttir i Marc Oei ze studia Lederer Ragnarsdóttir Oei postanowili połączyć dawną budowlę z nowymi elementami. W tym celu pierwsze w historii muzeum zbudowane w zgodzie ze standardami budynków pasywnych utworzono z cegieł pochodzących z rozebranego klasztoru. Grube, ceglane mury stanowią idealne schronienie dla dzieł sztuki.

ravensburg6

ravensburg4

ravensburg5

Museet for Søfart, Helsingør (Dania), BIG – Bjarke Ingels Group, www.mfs.dk, www.big.dk

W cieniu hamletowskiego Zamku Kronoborg nie mogło powstać praktycznie nic z powodu wymogów narzuconych przez UNESCO. Rejon powoli wymierał przemysłowo i turystycznie. Jednak na pomysł Duńskiego Muzeum Morskiego architekci Bjarke Ingels i David Zahle ze studia BIG – Bjarke Ingels Group podeszli nietypowo. Stworzyli podziemną placówkę w miejscu dawnej stoczni i portu, do którego schodzi się zygzakowato wijącym się mostem.

helsingor1

helsingor3

helsingor6

Cantina Antinori, Bargino (Włochy), Archea Associati, www.antinorichianticlassico.it, www.archea.it

Architekci ze studia Archea Associati, czyli Giovanni Polazzi, Laura Andreini, Marco Casamonti i Silvia Fabi postawili na symbiozę środowiska z pracą człowieka. Winnica Antinori położona między Florencją i Sieną jednoczy budynek z naturą – dach zlewa się ze zboczem, pozwalając jednocześnie winoroślom tworzyć jego pokrycie.

bargino2

bargino4

bargino5

Saw Swee Hock Student Centre, Londyn (Wielka Brytania), O’Donnell + Tuomey, www.odonnell-tuomey.ie

Studio O’Donnell + Tuomey w składzie: Sheila Q’Donnell, John Tuomey i Willie Carey zaprojektowali multifunkcjonalny mikroświat studencki. Oczywiście ceglany, jak to w Londynie. Geometryczne ułożenie materiałów tworzą na zjawiskowe zdobienia. W centrum znajdują się: sale do nauki, także tańca, pub czy sala gimnastyczna.

londyn2

londyn3

londyn6

Państwowa Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Szczecin, Estudio Barozzi Veiga, www.filharmonia.szczecin.pl, www.barozziveiga.com

W 2007 roku ogłoszony został konkurs na projekt nowej siedziby szczecińskiej filharmonii. Zwycięską propozycją okazała się ta przedstawiona przez hiszpańską pracownię Estudio Barozzi Veiga, którą wspomogło pochodzące z nadmorskiego kurortu Studio A4. Twórcy strzelistymi zwieńczeniami oszczędnej bryły nawiązali do okolicznych kamienic. Dzięki tysiącom małych lampek, po zmroku budynek przypomina lodowy zamek.

Więcej na: www.miesarch.com

Szczecin-designalive

Szczecin-designalive0

Szczecin-designalive1

Szczecin-designalive2

Szczecin-designalive3

Szczecin-designalive4

Szczecin-designalive5

Szczecin-designalive6

Szczecin-designalive7

Szczecin-designalive8

Szczecin-designalive9

Szczecin-designalive10

Szczecin-designalive11

Szczecin-designalive12

Szczecin-designalive13

szczecin1

 

szczecin3

szczecin4

 

szczecin6

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekci mają głos!

Architekci mają głos!

Nowy Jork | 17 lutego 2023

Polecamy najciekawsze wystąpienia architektów na popularnych konferencjach TED