White Rabbit House. Bajkowa metamorfoza domu z 1970 roku

Z zewnątrz budynek wydaje się skromny i powściągliwy jednak tuż po przekroczeniu progu znajdujemy się w zupełnie innym świecie. To wszystko jakby drzwi stanowiły portal do mistycznego świata Alicji w Krainie Czarów.

Budynek powstał w Londynie w 1970 roku, w dzielnicy Canonbury. Charakterystyczny domek w stylu gregoriańskim szybko stał się jedną z najpopularniejszych lokalizacji w okolicy. Dziś jednak architekci z pracowni Gundry & Ducker, chcąc odrestaurować dom na życzenie właściciela, musieli zmierzyć się nie tylko z uwspółcześnieniem wnętrz, ale i zaleceniami konserwatora zabytków. Finalnie udało się stworzyć przestrzeń odpowiadającą bieżącym potrzebom mieszkańców z zachowaniem pierwotnego układu pomieszczeń. Projektanci nie mogli wpływać ani na plan zagospodarowania, ani na wysokość budynku. Dodatkową powierzchnię zapewniono dzięki stworzeniu frontowej dobudówki, w której znalazł się wiatrołap i kontynuacja korytarza z klatką schodową.

– Cały dom skupiony jest wokół wspornikowej klatki schodowej w kształcie pigułki, która znajduje się w przestrzeni o potrójnej wysokości, z górnymi pomieszczeniami dostępnymi bezpośrednio ze schodów – tłumaczą projektanci. – Schody wspornikowe zostały zbudowane w całości na miejscu i choć powstały współcześnie, są zbudowane w taki sam sposób, jak schody wiktoriańskie lub gregoriańskie. To właśnie na uzyskaniu neogregoriańskiego stylu zależało właścicielom.

Nawiązując do historycznej tożsamości tego miejsca architekci z Gundry & Ducker zaproponowali również wykorzystanie zielonych elementów, charakterystycznych dla stylu gregoriańskiego. Oprócz zieleni w White Rabbit House sięgnięto również po kolor biały i różowy. Niekiedy te kolory stają się motywem przewodnim danego pokoju, a ich uzupełnieniem są posadzki z marmuru i lastryko. Specjalnie dobrane rozmieszczenie przeszkleń dachowych pozwala naturalnie wypełnić wnętrze światłem. Poruszanie się po White Rabbit House można porównać do rozwijającej się narracji. Każda przestrzeń prezentuje własną paletę materiałów, kolorów oraz kontrast geometrycznych kształtów i krzywizn, przez co trudno oderwać od nich wzrok.

Więcej na: www.gundryducker.com

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dogonić marzenia

Dogonić marzenia

Londyn | 20 grudnia 2023

Ola Jachymiak robi międzynarodową karierę i tworzy wnętrza od Londynu po Paryż!

Małe przyjemności

Małe przyjemności

Londyn | 13 grudnia 2022

Zabawna metamorfoza mieszkania w wiktoriańskim domu to apoteoza przyjemności

Idealne dopasowanie

Idealne dopasowanie

Londyn | 18 sierpnia 2022

Zaglądamy do Buckle Street Studios od pracowni Grzywiński+Pons