Wes Anderson wystawia w Mediolanie

W Fondazione Prada odbył się wernisaż wystawy „Il Sarcofago di Spitzmaus e altri tesori”. Za projektem i narracją stanęli: Wes Anderson i Juman Malouf. Mediolańska ekspozycja potrwa do 13 stycznia 2020 roku

Wystawa, zorganizowana we współpracy z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, obejmuje 538 dzieł sztuki i przedmiotów wybranych przez reżysera Wesa Andersona oraz ilustratorkę, projektantkę i pisarkę Juman Malouf. Prace pochodzą z 12 kolekcji Kunsthistorisches Museum i 11 oddziałów Naturhistorisches Museum w Wiedniu. Tytuł jest hołdem dla jednego z eksponatów, trumny Spitzmausa, egipskiej drewnianej skrzynki z IV wieku pne.

Narrację wystawy tworzą grupy prac. Od zielonych przedmiotów po portrety dzieci, od miniatur po zegarki, od pudeł po drewniane przedmioty, od portretów szlachty i zwykłych ludzi po naturalne przedmioty, takie jak ogród, a także meteoryty i zwierzęta przedstawiane jako eksponaty naukowe lub przedstawienia artystyczne.

„Il sarcofago di Spitzmaus e altri tesori” to już kolejna odsłona wspólnego przedsięwzięcia Malouf i Andersona. Jak można się tego spodziewać stanowi wyzwanie dla tradycyjnych kanonów muzealnych. Wybór eksponowanych prac, oparty na nieakademickim, interdyscyplinarnym podejściu, nie tylko ilustruje głęboką wiedzę reżysera i ilustratorki o dwóch muzeach, ale także ujawnia nieoczekiwane podobieństwa między pokazanymi pracami a kreatywnym światem, który artyści tworzą wspólnie w swoich filmach.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: