Porozmawiajmy o pogodzie!

„Everybody Talks About the Weather” to ekspozycja, która rozwija się na dwóch poziomach, na parterze i pierwszym piętrze Ca’ Corner della Regina, weneckiej siedziby Fondazione Prada. W pokazie przeplatają się dwa wymiary badań: artystyczny i naukowy.

Wystawa rozpoczyna się od dużej ściany LED, która prezentuje zapętlone prognozy pogody z wielu tradycyjnych i internetowych mediów na całym świecie.

W pokojach weneckiego budynku znajdują się historyczne i współczesne dzieła sztuki, które ilustrują zainteresowanie artystów „rozmową o pogodzie”: od alegorycznych i plenerowych obrazów po najnowsze instalacje multimedialne i międzynarodowy aktywizm. 

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

„Everybody Talks About the Weather” bada semantykę „pogody” w sztukach wizualnych, traktując warunki atmosferyczne jako punkt wyjścia do zrozumienia kryzysu klimatycznego.

Ponad pięćdziesiąt prac współczesnych artystów uzupełnionych o wybór dzieł sztuki dawnej, wspólnie śledzą różne sposoby, w jakie klimat i pogoda ukształtowały naszą historię oraz jak ludzkość radziła sobie z naszą codzienną ekspozycją na zdarzenia meteorologiczne.

Projekt wystawy stworzony przez nowojorskie studio 2×4 łączy artystyczny wymiar projektu z serią dogłębnych naukowych badań opracowanych we współpracy z The New Institute Centre for Environmental Humanities (NICHE) na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji.

– Projekt zrodził się z pomysłu potraktowania pogody jako punktu wyjścia do podkreślenia pilności tematu zmian klimatu, empirycznego zrównania meteorologii i ekologii oraz jednoczesnego wykorzystania narzędzi sztuki oraz nauki – relacjonuje Miuccia Prada, prezes Fondazione Prada.

Klimat to problem globalny, który wpływa na działania i losy ludzi na całym świecie. Dlatego mówienie o pogodzie równa się dziś mówieniu o przyszłości nas wszystkich.

„Everybody Talks About the Weather” jest kuratorowana przez Dietera Roelstraete. Można ją oglądać od 20 maja do 26 listopada 2023 r.

Fundacja Prada skupia się na ideach i na tym, w jaki sposób są one przekształcane w konkretne formy wyrazu lub dyscypliny artystyczne. Dlatego też od początku istnienia (1995 r.) działa ona w kilku dyscyplinach i produktach kultury: sztuce, nauce, literaturze, kinie, muzyce i filozofii.

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: