Porozmawiajmy o pogodzie!

„Everybody Talks About the Weather” to ekspozycja, która rozwija się na dwóch poziomach, na parterze i pierwszym piętrze Ca’ Corner della Regina, weneckiej siedziby Fondazione Prada. W pokazie przeplatają się dwa wymiary badań: artystyczny i naukowy.

Wystawa rozpoczyna się od dużej ściany LED, która prezentuje zapętlone prognozy pogody z wielu tradycyjnych i internetowych mediów na całym świecie.

W pokojach weneckiego budynku znajdują się historyczne i współczesne dzieła sztuki, które ilustrują zainteresowanie artystów „rozmową o pogodzie”: od alegorycznych i plenerowych obrazów po najnowsze instalacje multimedialne i międzynarodowy aktywizm. 

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

„Everybody Talks About the Weather” bada semantykę „pogody” w sztukach wizualnych, traktując warunki atmosferyczne jako punkt wyjścia do zrozumienia kryzysu klimatycznego.

Ponad pięćdziesiąt prac współczesnych artystów uzupełnionych o wybór dzieł sztuki dawnej, wspólnie śledzą różne sposoby, w jakie klimat i pogoda ukształtowały naszą historię oraz jak ludzkość radziła sobie z naszą codzienną ekspozycją na zdarzenia meteorologiczne.

Projekt wystawy stworzony przez nowojorskie studio 2×4 łączy artystyczny wymiar projektu z serią dogłębnych naukowych badań opracowanych we współpracy z The New Institute Centre for Environmental Humanities (NICHE) na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji.

– Projekt zrodził się z pomysłu potraktowania pogody jako punktu wyjścia do podkreślenia pilności tematu zmian klimatu, empirycznego zrównania meteorologii i ekologii oraz jednoczesnego wykorzystania narzędzi sztuki oraz nauki – relacjonuje Miuccia Prada, prezes Fondazione Prada.

Klimat to problem globalny, który wpływa na działania i losy ludzi na całym świecie. Dlatego mówienie o pogodzie równa się dziś mówieniu o przyszłości nas wszystkich.

„Everybody Talks About the Weather” jest kuratorowana przez Dietera Roelstraete. Można ją oglądać od 20 maja do 26 listopada 2023 r.

Fundacja Prada skupia się na ideach i na tym, w jaki sposób są one przekształcane w konkretne formy wyrazu lub dyscypliny artystyczne. Dlatego też od początku istnienia (1995 r.) działa ona w kilku dyscyplinach i produktach kultury: sztuce, nauce, literaturze, kinie, muzyce i filozofii.

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: